O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca
Fauna i flora
Ptaki Islandii

Szpic Islandzki

Kwiaty Islandii

Fauna

Na Islandii występuje stosunkowo mało gatunków roślin i zwierząt. Głównym tego powodem jest fakt, że do końca epoki lodowcowej (ok. 20 tys. lat temu) Islandia była pokryta lodem i śniegiem. W miare poprawy klimatu rozpoczęła się stopniowa kolonizacja wyspy przez faunę i florę pochodzącą z różnych części świata. Ciągle jednak ograniczeniem dla ich życia na wyspie jest nieprzyjazny klimat, krótki okres wegetacji, jak i niewątpliwie izolacja Islandii na północnym Atlantyku.

Jedynym ssakiem, uważanym za rodzimy gatunek jest islandzki lis arktyczny. Żywią się one małymi ptakami i gryzoniami, choć farmerzy obwiniają je też za atak na zwierzęta domowe (głównie owce) i duża liczba lisów ginie z rąk farmerów. Obecnie liczba tych ssaków dramatycznie spadła i trzeba mieć szczęście, żeby go spotkać.

Renifery zamieszkują Islandię od XVIII wieku. Żyją na wolności w stadach. Obecnie są pod ścisłą ochroną, ponieważ ich ilość spadła ostatnio bardzo mocno. Małe, rozproszone grupy reniferów można spotkać głównie na wschodzie kraju.

Od lat 30-tych naszego wieku na wolności żyja także amerykańskie norki.

W przybrzeżnych wodach Islandii można spotkać 20 gatunków ssaków morskich: foki, morsy i walenie (delfiny, orki, wieloryby).

Na stałe zamieszkuje Islandię ok. 70 gatunków ptaków. Łącznie zaś z czasowymi "imigrantami" doliczyć się można ponad 300 gatunków ptaków. Wśród najpopularniejszych wymienić można: mewy, nurzyki, wydrzyki, maskonury, alki, głuptaki, fulmary, kormorany, ostrygojady, gęsi, łabędzie, kaczki oraz ptaki brodzące. Mniejszą grupę stanowią ptaki łowne: drzemliki, białozory, orły bieliki i sowy śnieżne.

W wodach słodkich Islandii żyje 5 głównych gatunków ryb: łososie, pstrągi, węgorze, palie i cierniki. W wodach słonych zaś występuje ogromna różnorodność gatnków ryb, w tym: dorsz, łupacz, witlinek, flądra, sola, śledź, rekin grenlandzki.

Na Islandii nie zamieszkują płazy ani gady, za to jest cała gama owadów.

Flora

Od niedawna na Islandii prowadzi się intensywne zalesianie kraju, co ma pomóc w odbudowaniu drzewostanu sprzed tysiąca lat. Lasów jest mało, ale często spotyka się już skupiska małych zasadzonych drzewek. Najwięcej drzew jest na wschodzie kraju. Bardzo rozległe tereny pokrywają mchy, trawy i porosty. Ilość kwitnących roślin jest mała (mniszek lekarski, łubin). Dużo jest krzewów: borówki, jagody.


* * * * * * * *