29.12.2003r.

Nýársdagur - Nowy Rok

W staroislandzkim kalendarzu żaden dzień nie był wyróżniony mianem pierwszego dnia nowego roku. Pewnym jego odpowiednikiem mógł być jednak pierwszy dzień lata.

W XII w. Ari Þorgilsson, islandzki historyk, uważał 1 września za początek nowego roku, natomiast dla ówczesnego, tamtejszego kościoła rok zaczynał się w Boże Narodzenie. We wczesnych latach XVI w. ustanowiono 1 stycznia początkiem roku i nadano mu nazwę: nýársdagur. Sporo młodsze są słowa: gamlarskvöld (wigilia Nowego Roku) oraz gamlársdagur (Dzień Starego Roku).

Często spotykanym terminem związanym z Nowym Rokiem jest Áramót. Po polsku znaczy on 'przełom roku'. Áramót obejmuje więc szerszy okres czasu, do którego zalicza się też Sylwester i Nowy Rok.

Wigilii Nowego Roku towarzyszyły zawsze różne aspekty folkloru [czytaj: Gamlárskvöld - Sylwester na Islandii]. Zabawy ciągną się do rana, a wieczorem 1 stycznia zwykle odbywają się również tańce noworoczne. Jest to też dzień przeznaczony na odpoczynek po dopiero co zakończonych szaleństwach.

Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved