25.12.2003r.

Gamlárskvöld - Sylwester na Islandii

31 grudnia sklepy zamykane są już w południe. Tego dnia nastrój zmienia się z bożonarodzeniowego na sylwestrowo - noworoczny. Ludzie przygotowują się do imprez w gronie rodziny i przyjaciół. Przyjęcia rozpoczynają się ok. 19:00 wystawnymi kolacjami. Część ludzi gości się w domach, a część w restauracjach.

Po zmierzchu w różnych miejscach w Reykjavíku i w ogóle w całej Islandii, pojawiają się ogniska. Palenie ognisk w ten dzień, to bardzo stara islandzka tradycja nosząca nazwę: "sprengja út árið" (przepędzanie roku). Ludzie ubierają na sylwestrowe kreacje ciepłe płaszcze i zbierają się przy najbliższym ognisku, śpiewają piosenki i dzielą się wspomnieniami z mijającego roku.

Ok. 10:30 ulice wyludniają się. Islandczycy zasiadają przed telewizorami by obejrzeć popularny show Áramótaskaup, w którym przedstawiane są w zabawny sposób wydarzenia ostatniego roku (czyli taka islandzka "Szopka Noworoczna").

Pół godziny przed północą znów wszyscy wychodzą na zewnątrz i przygotowują sztuczne ognie. Efekt tych przygotowań jest niesamowity! Po północy rozpoczynają się zabawy w klubach nocnych i pubach. Reykjavík słynie z bujnego życia nocnego, a dla tych którzy je lubią zafundowanie sobie sylwestra w tym mieście to wręcz obowiązek!

Jak niesamowity i tajemniczy może być sylwester na Islandii podamy jeszcze parę ciekawostek. Otóż w tą noc krowy mówią ludzkim głosem, foki przybierają ludzką postać, zmarli wstają z grobów, a Elfy zawitają do domów. Z tymi ostatnimi różnie bywa... Spotykanie z Elfem może zakończyć się dla nas tragicznie, ale równie dobrze możemy zostać obdarowani złotem.Przeczytaj także:


Grýla i jej Chłopcy
Świąteczne zwyczaje Islandczyków
Jól od czasów zasiedlenia Islandii
Zimowy Dzień Św. ÞorlákuraArchiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved