12.12.2003r.

Jólasveinar już wśród ludzi!

Po lekturze naszego artykułu: Grýla i jej Chłopcy czytelnicy są znakomicie przygotowani do przyjęcia schodzących z gór islandzkich Świątecznych Chłopców (Jólasveinar). Już teraz w każdą noc aż do samych Świąt, bedziemy gościć jednego z nich (tzn. dobrze by było ich gościć, oni chyba tylko jednak przychodzą do islandzkich domów...). Gdybyśmy jednak ich spotkali, to na nasze szczęście, ci potomkowie trolli nie są już obecnie groźni. Dobrze, że nie żyjemy w czasach, kiedy nie tylko psocili, gdy przychodzili do ludzkich domów, ale jeszcze dawniej - porywali dzieci. Z drugiej strony nie ma się im co dziwić, niedożywione były biedactwa, głodzone przez wstrętną matkę - Grýlę.

Przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę poszczególnych Chłopców, skąd się wzięły ich imiona i kiedy który z nich przychodzi rozdawać ludziom prezenty. Każdy Mikołaj "króluje" w daną noc i dzień, który po niej następuje. Zastosowaliśmy wolne tłumaczenie imion Chłopców, które ma zobrazować ich psotne dusze:

 1. 11/12 grudnia - Stekkjastaur (Owczy brudasek). Mimo swoich drewnianych nóg jest bardzo dokuczliwy. Uwielbia wślizgiwać się do owczarni i drażnić z owcami, nie pozwalając im odpoczywać. Najwięcej radości sprawia mu lądowanie w błocie, po tym jak baran, rozpędzony w jego kierunku, uderza go z impetem. Stekkjarstaur nie stroni też od owczego mleczka.
 2. 12/13 grudnia - Giljagaur (Krowia niezdara). Po cichu dostaje się do obory i podkrada mleko, upewniwszy się, że w pomieszczeniu nie ma żadnego człowieka. Często biedaczysko dostaje kopniaka od krowy, kiedy próbuje podkraść jej świeżutkie mleko. 3. 13/14 grudnia - Stúfur (Krótki). Jest najmniejszym z Chłopców. Dzięki swojemu niskiemu wzrostowi zyskał sobie największą sympatię dzieci. Tak jak jego bracia, Stufúr jest nieco dokuczliwy. Porywa garnki i rondle i z pasją wyskrobuje z nich resztki. 4. 14/15 grudnia - Þvörusleikir (Wylizywacz chochli). Wysoki jak tyczka, marudny i niechętny do wszystkiego, prócz jednego: wylizywania brudnych chochli. Czasem przytrafia się biedakowi poparzyć język, kiedy w ciemności, łapczywie dobiera się do oblizywania sztućców. 5. 15/16 grudnia - Pottasleikir (Wyskrobywacz garnków). Preferuje duże kawałki przypalonego do garnków jedzenia. Biega po farmach i porywa dziewczynom naczynia z rąk. Tak się stara dobrze wyskrobać garnki, że zdarza mu się zrobić w nich dziury na wylot. 6. 16/17 grudnia - Askasleikir (Wylizywacz misek). Przychodzi, kiedy ludzie zasiadają do posiłku. Chowa się pod łóżko i wyczekuje odpowiedniego momentu. Liczy na kapryśne dzieci, które nie wyjadają swych porcji do końca. Askasleikir jest fanem resztek pozostawionych w miskach. Porywa je i gruntownie "czyści".


 7. 17/18 grudnia - Hurðaskellir (Trzaskający drzwiami). Ma skłonność do dręczenia ludzi późną nocą, hałasując i przeszkadzając spać. Czerpie nieopisaną przyjemność z trzaskania drzwiami.


 8. 18/19 grudnia - Skyrgámur (Pożeracz skyra). Ten delikwent jest potwornie łakomy na dobre żarcie, dlatego zwykle przesiaduje w spiżarni. Kiedy drzwi za człowiekiem się zamykają dopada do beczki ze skyrem i napycha się nim bez opamiętania. Nie ma innej możliwości - przy takim sposobie jedzenia część skyra ląduje na ubraniu Skyrgámura, a brodę ciągle ma oblepioną resztkami jedzenia.


 9. 19/20 grudnia - Bjúgnakrækir (Podkradacz kiełbasy; ew. Podkradaczokiełbask). Zawsze głodny... Szybko znajduje farmę - ofiarę. Jego specjalnością jest porywanie i zajadanie kiełbasek. Często przedstawia się go obwieszonego całymi sznurami kiełbas.
 10. 20/21 grudnia - Gluggagægir (Podglądacz). Nie jest łakomy jak jego bracia, ale jest za to bardzo ciekawski. Odwiedza większość farm i zagląda do środka przez okna. Przylepiając się do szyby, robi miny do ludzi i jeśli ktoś go zobaczy zaczyna się śmiać. Dzieci uciekają na widok Gluggagægira w popłochu, gdyż ma on naprawdę brzydką twarz.
 11. 21/22 grudnia - Gáttaþefur (Nawąchiwacz). Jego strasznie duży nos pozwala mu znaleźć wszystko co chce. Będąc jeszcze u siebie, w górach jest w stanie namierzyć najkrótszą drogę do smakowitego jedzonka. Jego nochal pojawia się wszędzie jako pierwszy. Gáttaþefur wpuszcza przez uchylone drzwi swój "czujnik" i... już wie czy warto tu się dłużej zatrzymać.
 12. 22/23 grudnia - Ketkrókur (Mięsny haczyk). Gustuje w dobrze uwędzonej baraninie. Przesiaduje na dachu koło komina i zagląda w dół do wnętrza domu. Kiedy zauważy wiszące, przygotowane na święta mięso, opuszcza w dół haczyk, którym zgrabnie porywa smakowite jedzonko. Ludzie podnoszą wrzawę, widząc swoją odfruwającą potrawę wigilijną.
 13. 23/24 grudnia - Kertasníkir (Świeczkowy złodziejaszek).
  W dawnych czasach światło pochodzące ze świeczki było najjaśniejszym dostępnym światłem. Świece były tak rzadkie i wartościowe, że każde dziecko najbardziej pragnęło takiego prezentu na święta. Biedny Kertasníkir też chciał jedną...Rysunki pochodzą ze strony www.jolamjolk.is i są własnością islandzkiego producenta mleka. Rysunki te, producent zamieszcza w okresie przedświątecznym na swoich produktach. Na pewno z tego powodu wzrosło spożycie mleka przez dzieci...


Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2007 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved