O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca

Waluta
Historia islandzkiej waluty

Monety wycofane z obiegu

Monety okolicznościowe

Medale wartościowe

Walutą Islandii jest króna (korona islandzka, kr, IKR, ISK). 1 kr = 100 aurar (aurar = l.mn. od eyrir). Banknoty mają nominały: 5000 kr, 2000 kr, 1000 kr, 500 kr, 100 kr, 50 kr i 10 kr, zaś monety: 100 kr, 50 kr, 10 kr, 5 kr i 1 kr.
Aby otrzymać przybliżoną kwotę w złotych wystarczy podzielić kwotę w walucie islandzkiej na 20. Czyli banknot o największym nominale, 5000 kr, to ok. 250 zł, gdy tymczasem moneta o najmniejszym nominale: 1 kr - warta jest zaledwie... 5 groszy. Dokładny, codziennie uaktualniany kurs korony islandzkiej można znaleźć na stronie głównej portalu iceland.pl.

Zgodnie z zasadami zapożyczeń z obcego języka powinniśmy używać zawsze formę mianownika l.poj. słowa EYRIR. Używanie w liczbie mnogiej "aurar" w języku polskim jest właściwie niepoprawne, gdyż jest to odmiana islandzka, a nie polska. W Polsce powinniśmy mówić "eyriry" wyrażając liczbę mnogą islandzkiego grosza. Tak samo jak po polsku nie powiemy hot-dogsy tylko hot-dogi, tak i nie powinniśmy do polskiego języka zapożyczać form odmienionych, a jedynie właśnie mianownik liczby pojedynczej, który brzmi właśnie EYRIR. Większość osób jednak posługuje się (choć zwykle nie wie o tym, że błędnie) jedynie słowem aurar. Mieliśmy dylemat, którą formą posługiwać się w naszych tekstach. Wybraliśmy jednak tę, która choć nie poprawna, jest bliższa islandzkiej pisowni, co zapewnia lepsze przyzwyczajanie się naszych Czytelników do oryginalnej pisowni, z którą spotkają się podczas pobytu na Islandii. Tak więc nasza redakcja z premedytacją wykorzystuje zakorzenione już i powszechnie stosowane słowo aurar do określania liczby mnogiej islandzkiego grosza, lecz oczywiście stosujemy nadal słowo eyrir do określenia 1 gorsza islandzkiego. W tym miejscu warto potępić tych, którzy z rozbiegu lub niewiedzy nawet pojedynczego grosza islandzkiego nazywają 1 aurar.

Uwaga!
Do 30 września 2003 r. były w obiegu na Islandii jeszcze monety aurarowe: 50, 20, 10 i 5. Od 1 października monety te zostały już wycofane z obiegu. [więcej...].Banknoty i monety aktualnie w obiegu w IslandiiBANKNOTY
NominałOpisZdjęcie
5000 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1986r.

Dominujący kolor: niebieski

Awers: Ragnheidur Jónsdóttir (1646-1715), trzecia żona biskupa Gísli Thorlákssona w Hólar; po prawej stronie - biskup z dwiema poprzednimi żonami (Gróa Thorleifsdóttir i Ingibjórg Benediktsdóttir).


Rewers: Ragnheidur Jónsdóttir uczy haftu dwie dziewczyny; w dolnym prawym rogu inicjały Ragnheidur z jej książki z wzorami. Obrzeża i główny wzór na obu stronach banknotu oraz haftowane, wytłoczone napisy na awersie są kopią wzorów z obrusu ołtarzowego z kościoła Laufáskirkja, eksponatu z Muzeum Narodowego.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: trzy pionowe linie wytłoczone na awersie.

Nić zabezpieczająca: pionowa, na prawo od środka awersu.
2000 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1995r.

Dominujący kolor: brązowy (awers) i niebiesko-fioletowy (rewers)

Awers: Jóhannes S. Kjarval (1885-1972) - artysta malarz i rysownik; w tle detale z jego obrazu „ Outside and Inside”.


Rewers: Obraz Kjarvala „Yearning for Flight” oraz rysunek „Woman and Flowers”.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: otwarty trójkąt wytłoczony na awersie.

Nić zabezpieczająca: pionowa, na lewo od środka awersu.
1000 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1984r.

Dominujący kolor: purpurowy

Awers: BrynjólfurSveinsson (1605-1675), biskup w Skálholt; wzornictwo obrzeży i tła jest obrazem narzuty - eksponatu z Muzeum Narodowego; Wartość nominały jest zapisana typem czcionki, jakim wykonane były napisy na chrzcielnicy kościoła Brynjólfskirkja w Skálholt.


Rewers: Kościół Brynjólfskirkja w Skálholt z jego przekrojem w tle. Główny wzór jest taki sam jak na obrzeżach awersu. W prawym dolnym rogu - obraz Madonny ze złotego pierścienia biskupa Brynjólfura Sveinssona.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: dwie pionowe linie wytłoczone na awersie.

Nić zabezpieczająca: pionowa, na lewo od środka awersu.
500 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1981r.

Dominujący kolor: czerwony

Awers: Jón Sigurdsson, (1811-1879), przywódca islandzkich ruchów niepodległościowych; obrzeże wzorowane na banknocie o nominale 500 Kr wydanego przez Landsbanki Ísland w 1944r.; główny wzór pochodzi z gobelinu należącego do Jóna Sigurdssona.


Rewers: Jón Sigurdsson przy swoim biurku oraz gobelin i inne przedmioty ze zbiorów rzeczy należących do Sigurdssona, a obecnie w posiadaniu Muzeum Narodowego; w prawym dolnym rogu - szkoła średnia w Reykjavíku, gdzie zbierał sie parlament w dniu Jóna Sigurdssona.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: pojedyncza pionowa linia wytłoczona na awersie.

Nić zabezpieczająca: pionowa, na prawo od środka awersu.
100 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1981r.

Dominujący kolor: zielony

Awers: Profesor Árni Magnússon (1663-1730), kolekcjoner wczesnoislandzkich manuskryptów; wzór obrzeży pochodzi z XIV wiecznego kodeksu prawnego (Jónsboók); wzór tła - z haftowanego pledu z Muzeum Narodowego.


Rewers: Mnich pracujący nad manuskryptem. Inicjał i tekst pochodzi z XIV wiecznego manuskryptu religijnego (Stjórn), który widnieje w tle; w prawym dolnym rogu - rzeźbiona w drewnie dekoracja pochodząca z Svarfadardalur na północy Islandii, obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: trzy kropki wytłoczone na awersie.

Nić zabezpieczająca: pionowa, na lewo od środka awersu.
50 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1981r.

Dominujący kolor: brązowy

Avers: Biskup Gudbrandur Thorláksson (1541-1627) w Hólar; obrzeża i wzór podstawowy stylizowane są na wygląd pierwszego w języku islandzkim wydania Biblii (1584) - autorstwa biskupa Thorlákssona.


Revers: XVI wieczni drukarze podczas pracy; w tle urywek z Biblii Gudbrandura; w prawym dolnym rogu - rozeta z tej książki.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: dwie kropki wytłoczone na awersie.
10 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1981r.

Dominujący kolor: niebieski

Avers: Arngrímur Jónsson - uczony (1568-1648); obrzeże wzorowane jest na motywie rzeźbionej deski pochodzącej z Muzeum Narodowego; litery określające nominał są wykonane tym samym typem czcionki, jaki użyto w traktacie o Islandii Arngrímura Jónssona „Crymogaea” z 1609r.


Revers: Scena z życia staroislandzkiego gospodarstwa domowego, na podstawie obrazu Augusta Meyersa „Voyage en Islande”. Na pierwszym planie widnieją wizerunki dzbanu, wazy i innych przedmiotów z ówczesnej epoki.

Znak rozpoznawczy nominału dla niewidomych: pojedyncza kropka wytłoczona na awersie.
MONETY
100 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1995r.

Średnica: 25,5 mm
Grubość: 2,25 mm
Waga: 8,5 g
Skład stopu: 70% miedzi; 24,5% cynku; 5,5%niklu

Brzeg: na przemian - gładki i ząbkowany

Avers: stylizowanie przedstawione cztery duchy opiekuńcze Islandii.


Revers:przedstawia taszę(Cyclopterus lumpus).
50 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1987r.

Średnica: 23 mm
Grubość: 8,25 mm
Waga: 8,25 g
Skład stopu: 70% miedzi; 24,5% cynku; 5,5%niklu

Brzeg: ząbkowany

Avers: stylizowanie przedstawione cztery duchy opiekuńcze Islandii.


Revers: przedstawia kraba (Carcinus maenas).
10 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1984r.

Średnica: 27,5 mm
Grubość: 1,78 mm
Waga: 8 g
Skład stopu: 75% miedzi; 55%niklu

Brzeg: ząbkowany

Avers: stylizowanie przedstawione cztery duchy opiekuńcze Islandii.


Revers: cztery kapelany (Mallotus villosus).

W 1996r. wprowadzono do obiegu monetę 10 Kr o innym składzie stopu, ważącą 6,9 g. Pozostałe cechy obu wersji są takie same. Taka moneta jest lżejsza i tańsza w produkcji.
5 Krónur Wprowadzony do obiegu: 1981r.

Średnica: 24,5 mm
Waga: 6,5 g
Skład stopu: 75% miedzi; 55%niklu

Brzeg: ząbkowany

Avers: stylizowanie przedstawione cztery duchy opiekuńcze Islandii.


Revers: delfiny (Delphinus delphis).

W 1996r. wprowadzono do obiegu monetę 5 Kr o innym składzie stopu, ważącą 6,9 g. Pozostałe cechy obu wersji są takie same.
1 Króna Wprowadzony do obiegu: 1981r.

Średnica: 21,5 mm
Waga: 4,5 g
Skład stopu: 75% miedzi; 55%niklu

Brzeg: ząbkowany

Avers: Olbrzym - jeden z duchów opiekuńczych Islandii


Revers: dorsz (Gadus morhua).

W 1989r. wprowadzono do obiegu monetę 1 Kr o innym składzie stopu, ważącą 4 g. Pozostałe cechy obu wersji są takie same.