O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca
Stacje benzynowe


W rejonie aglomeracji stołecznej Reykjavíku, stacje benzynowe czynne s± zwykle od 7:30 23:30. Poza stolic±, godziny otwarcia stacji s± różne, ale większo¶ć z nich czynna jest do 22:00. Wiele stacji w rejonie stolicy i w większych miastach wyposażona jest w dystrybutory, z których można korzystać również po zamknięciu stacji. Automaty akceptuj± karty kredytowe i banknoty. W mniej zamieszkałych terenach i w interiotrze stacji benzynowych jest bardzo mało. Jedyna stacja w interiorze jest w Aðalból.
Z tego powodu warto w swoim samochodzie wozić dodatkowy kanister 20-litrowy z paliwem, jeśli chce się wjechać w interior i długo tam przebywać.

Dawniej na Islandii olej napędowy był bardzo tani (nawet tańszy niż w Polsce) i dlatego dla turystów wprowadzono specjalne dopłaty zależne od czasu przebywania na Islandii oraz masy samochodu. Teraz jednak zrezygnowano z tego systemu i do ceny paliwa wliczany jest odpowiedni podatek akcyzowy, wobec czego olej napędowy jest cenie zbliżonej do ceny benzyny. Warto o tym pamiętać, gdyż tury¶ci, którzy w czasie poprzednich odwiedzin Islandii sporo zaoszczędzili na kosztach paliwa, dzięki niskiej cenie oleju napędowego, mog± się teraz srodze rozczarować.