O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca
Ludność


Islandia ma ok. 300 tys. mieszkańców (w/g danych stat. z 1.12.2005 r: 299 404). Większość z nich to potomkowie Wikingów i Celtów. Mówi się, że narodowym sportem Islandczyków jest genealogia, ponieważ uwielbiają ustalać swoje pochodzenie jak najbardziej wstecz to tylko się da. Dobrze przy tym, jeśli takie poszukiwania potwierdzą czyste pochodzenie od Wikingów. Dzięki dużej ambicji Islandczyków w dziedzinie ustalenia swych drzew genealogicznych oraz izolacji wyspy od innych narodów możliwe było przeprowadzenie badań genetycznych całej populacji i ustalenie z bardzo dużym prawdopodobieństwem pochodzenia każdego Islandczyka.

Islandczycy są dumni ze swego pochodzenia i dziedzictwa kulturowego (głównie chodzi o literaturę). Są dobrze wykształceni i technologicznie zaawansowani. Większość Islandczyków włada paroma językami obcymi, m.in. angielskim i duńskim. Islandczycy cieszą się dobrym zdrowiem, ich średnia życia należy do najdłuższych na świecie. Są ludźmi wesołymi, pomocnymi i otwartymi.

Większość mieszkańców Islandii osiedliła się w Reykjavíku i przyległych mu miastach, tworzących ze stolicą jedną aglomerację. Aż 60% Islandczyków właśnie tam mieszka. Tam też skupia się całe życie kulturalne kraju.