O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca
Co najbardziej warto zwiedzić?


Reykjavík

Hallgrímskirkja
Kościół górujący nad miastem, widoczny z wielu kilometrów przed wjazdem do miasta. Kształt budowli nawiązuje do wyglądu charakterystycznych dla Islandii skał bazaltowych. Wjeżdżając na wieżę widokową można podziwiać z niej panoramę miasta. Kościół został zaprojektowany przez Guðjóna Samúelssona, przez wiele lat największego architekta kraju. Budowę, trwającą 40 lat, zakończono w 1987 r. Wewnatrz zainstalowano ogromne organy, których dźwięk uwydatniony jest przez przepiękną akustykę wnętrza.
Budynek Parlamentu
Siedziba Alþingu, najstarszego na świecie parlamentu. Przeniesiono go z Þingvellir do Reykjavíku w 1845 r.
Ratusz
Budynek ukończony w 1992 r, zbudowany na Jeziorze Tjörnin. W piwnicach ratusza znajduje się wielka trójwymiarowa mapa Islandii.
Jezioro Tjörnin
Jezioro w sercu miasta, popularne miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców Reykjavíku; również raj dla ptaków.
Listasafn Íslands
Galeria Sztuki Narodowej - ciekawa architektura budynku oraz godne obejrzenia wystawy sztuki współczesnej.
Laugavegur
Największa ulica handlowa w stolicy.
Sólfar
Nowoczesne dzieło artystyczne, umieszczone na brzegu Viðeyjarsund, wkonane ze stali nierdzewnej przez Gunnara Árnasona w 1986 r. W wyglądzie zewnętrznym można doszukać się elementów łodzi Wikingów oraz rybiego szkieletu. Sólfar jest jednym z najpopularniejszych symboli Reykjavíku.
Náttúrufræðistofnun Íslands
Muzeum Historii Naturalnej.
Stjórnarráðshúsið
Zbudowany został pierwotnie jako więzienie, obecnie siedziba rządu.
Pomnik Ingólfura Arnarsona
Wizerunek pierwszego islandzkiego osadnika.
Teatr Narodowy
Kolejny budynek dzieła Guðjóna Samúelssona.
Listasafn Reykjavíkur Hafnarhús
Muzeum Sztuki w Reykjavíku.
Ingólfstorg
Popularne niedzielne miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych w stolicy. Wieczorem - ulubione miejsce wrotkarzy i motocyklistów.
Þjóðminjasafn Íslands
Muzeum Narodowe ze zbiorami sztuki, rzemiosła i przedmiotów z ery Wikingów.
Háskóli Íslands
Uniwersytet Islandzki. Studiuje tam ok. 6000 osób na 9 wydziałach. Uniwersytet znajduje się pod jednym dachem z okazałą Biblioteką Narodową.
Instytut Árni Magnússona
Zawiera zbiory znanych na świecie manuskryptów sag.
Norræna Húsið
Kulturalne centrum wystaw, otwarte w 1968 r., to podarunek od narodów skandynawskich w ramach promocji wymiany kulturalnej.
Höfði Húsið
W 1986 r. miejsce spotkania na szczycie Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Reagana, które zostało uznane za początek końca Zimnej Wojny.
Muzeum Sigurjóna Ólafssona
Dawniej - dom i miejsce pracy znanego malarza i rzeźbiarza Sigurjóna Ólafssona (1908-82). Artysta używał w swoich pracach głównie materiałów, które wyrzuciło na brzeg, pod jego pracownie, morze. Muzeum jest usytuowane nad morzem, a w letnie wieczory odbywają się tam koncerty przy zachodzącym słońcu.
Wyspa Viðey
Wyspa oddalona od portu Sundahöfn w Reykjavíku zaledwie o niecałe 10 min. drogi łodzią. Powierzchnia wyspy: 1,7 km ². Ważne historycznie miejsce - średniowieczna siedziba zakonu Augustynianów. Na wyspie zachował się do dnia dzisiejszego kościół z 1774 r. - drugi najstarszy kościół na Islandii z zabytkowym wyposażeniem.
Sundlaugar Reykjavíkur
Największy basen w stolicy z gorącymi "oczkami". Najchłodniejsze z nich ma temperaturę 37°C a najcieplejsze: 45°C.
Ogród Botaniczny
Kolekcja islandzkich roślin.
Ásmundarsafn
Park z kolekcją rzeźb Ásmundura Sveinssona, największego islandzkiego rzeźbiarza.
Árbæjarsafn
Na przedmieściach Árbær znajduje się skansen z kolekcją budynków z ostatnich dwóch wieków. Często odbywają się tam też prezentacje dawnych metod rękodzielniczych.
Kjarvalsstaðir
Miejskie Muzeum Sztuki z bogatą kolekcją dzieł największych islandzkich malarzy: Jóhannesa S. Kjarvala i Erró.
Kringlan
Supernowoczesny kompleks handlowy.
Perlan
Nowoczesna budowla wzniesiona na ogromnych zbiornikach z gorącą wodą, zaopatrującą cały Reykjavík. Mieści się na wzgórzu Öskjuhlíð. Na samej górze "Perły" znajduje się ekskluzywna restauracja, a na niższym piętrze można zjeść i wypić trochę taniej. Z tego poziomu można wyjść na taras widokowy z panoramą na Reykjavík. Wewnątrz, pośrodku budynku tryska sztuczny gejzer.

Południe

Wielki Geysir i Strokkur
Najpopularniejsze gejzery Islandii. Niegdyś Geysir był bardzo aktywnym, regularnie wybuchającym i największym na Islandii gejzerem. Obecnie pozostaje w "uśpieniu", rzadko budzi się, a jego erupcje są niewielkie. W tej chwili Strokkur przejął rolę największego gejzera na wyspie.
Gullfoss
"Złote wodospady" na rzece Hvítá, niedaleko pola gejzerów, jadąc nieco na północ drogą nr 35. Bardzo malowniczy, szeroki wodospad, dwustopniowy, wpada do wysokiego i długiego kanionu. Można obserwować go z góry oraz dojść do niego wytyczonym szlakiem.
Gufudalur
"Dolina Pary", leżąca na pólnoc od Hveragerði, obszar aktywny geotermalnie. Na terenie Gufudalur znajduje się gejzer Gryta.
Hveragerði
"Ogród Gorących źródeł" - miasto na obszarze aktywnym geotermalnie z małym gejzerem. W mieście znajduje się duża szklarnia, zwana "Edenem" , gdzie hodowane są rośliny tropikalne. Wewnątrz są też sklepy i restauracje. W mieście i okolicach liczne szklarnie, gdzie hoduje się warzywa, owoce, kwiaty.
Hekla
"Zakapturzony" wulkan - chmury często wiszą okalając stożek wulkaniczny. Od dłuższego czasu wulkan ulega regularnej erupcji co 10 lat.
Þórsmörk
"Lasy Thora" - przepiękna dolina z bogatą szatą roślinną, w tym rzadkimi na Islandii drzewami. Popularne miejsce wycieczek zarówno Islandczyków jak i turystów zagranicznych. Z Þórsmörk prowadzi popularny pieszy szlak do Landmannalaugar.
Þingvellir
"Pola zgromadzeń" - obszar historyczny: po zasiedleniu wyspy w IX wieku, na tym terenie miały miejsce spotkania islandzkiego parlamentu. Przepiękne tereny z rozstępami powstałymi w wyniku trzęsień ziemi, formacjami lawowymi, malowniczym wodospadem, jeziorem i roślinnością. W centrum informacji o Þingvellir można obejrzeć filmy traktujące o różnych zagadnieniach związanych z obszarem Parku Narodowego Þingvellir.
Skálholt
Miasteczko dla wielbicieli muzyki klasycznej, gdzie latem odbywają się festiwale. Godny obejrzenia koścół w Skálholt.
Skógafoss i Seljalandsfoss
Wodospady - wysokie na ok. 60 m.
Heimaey
Jedna z wysp w archipelagu Vestmannaeyjar. Warte polecenia są: wulkan Eldfell (ostatnia, erupcja w 1973 r.), góra Heimaklettur, jaskinia Klettshellir, Muzeum Historii Naturalnej, obserwacja maskonurów na klifach. Dojazd promem z Þorlákshöfn lub samolotem z Bakki.

Południowy - zachód

Reykjanesfólkvangur
Rezerwat na południe od Reykjavíku - obszar aktywny geotermalnie i ciekawe formacje lawowe. Na jego terenie znajduje się Krýsuvík, pole gorących źródeł i fumaroli.
Bláa Lónið
Zwane jest geotermalnym uzdrowiskiem. Zagospodarowane dla celów wypoczynkowych i leczniczych źródła geotermalne. Kąpiel w wodach tych źródeł działa leczniczo na skórę dzięki dużej zawartości soli, alg i krzemionki. Można przy okazji zamówić sobie masaż, zaopatrzyć w kosmetyki na bazie wymienionych składników, poleżeć w wodzie zamawiając napoje podawane wprost do jeziora.

Zachód

Snæfellsnes
Półwysep z lodowcem Snæfellsjökull, Arnarstapi (klify i formacje bazaltowe), jaskinia Baðstofa w Hellnar, sterczące skały Lóndrangar, zatoka Dritvík, Stykkishólmur (ciekawy kościół, wycieczki promowe, Dom Norweski).
Eldborg
Wysoki, pięknie uformowany krater wulkaniczny.
Deildartunga
Gorące źródło koło Reykholt, jedno z największych gorących żródeł na świecie. Woda wypływająca ma ok. 100°C.
Jaskinie Hallmundarhraun
Przepiękne jaskinie koło Húsafell.
Hraunfossar
Wodospady wypływające spod lawy Hallmundarhraun, niedaleko Húsafell.
Glymur
Najwyższy wodospad na Islandii (200 m). Spada do wąskiego wąwozu. Z daleka widoczny jest tylko jego szczyt. Z góry można zobaczyć go w całości. Na szczyt prowadzi małownicza i ciekawa trasa z atrakcjami.
Hvalfjörður
"Wielorybi Fiord". Jak nazwa wskazuje jest to dobre miejsce do ujrzenia wieloryba.

Północny - wschód

Húsavík
Miasto słynące głównie z centrum wypraw na morskie obserwacje wielorybów i delfinów. Obok portu zanjduje się też Muzeum Wielorybów. Do Húsavík przeniesiono niedawno Islandzkie Muzeum Fallologiczne - jedyne na świecie tego typu muzeum. W kolekcji znajdują się penisy prawie wszystkich występujących na Islandii ssaków morskich i lądowych. Godne polecenia są też wycieczki na Flatey i Lundey.
Jökulsárgljúfur
Park Narodowy - kanion Rzeki Jökulsá. Wzdłuż kanionu znajdują się imponujące wodospady (m.in. Dettifoss - największy w Europie pod względem ilości przepływu wody, 50 m wysokości i 100 m szerokości). Na terenie Parku znajduje się też wąwóz Ásbyrgi.
Mývatn
"Jezioro Much", płytkie, raj dla wielbicieli ptaków, specyficzy klimat panujący w okolicy. W tym rejonie można podziwiać cudowne formacje lawowe (słupy, kolumny, itp.), gorące jeziora błotne, wulkan Hverfjall, pole lawowe - Eldhraun, Muzeum Historii Naturalnej w Reykjahlíð, jaskinie Lofthellir, pole geotermalne Hverarönd, wulkan Krafla.

Wschód

Egilsstaðir
Główne miasto wschdniej częsci Islandii. Z historią regionu możemy się zapoznać w Muzeum Minjasafn Austurlands. Pod koniec czerwca w tym mieście odbywa się Festiwal Jazzowy.
Lagarfljót
Najdłuższe jezioro w kraju. Wody ze 130 metrowego wodospadu - Hengifoss wpada do wąwozu a następnie do Lagarfljót. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się największy islandzki las - Hallormsstaður.
Fiordy Wschodnie
Miłe i spokojne miejsce, niezbyt wielu turystów, bardzo dobra pogoda. Bakkagerði (małe, malownicze miasteczko na Borgarförður), Hafnarhólmi (sztuczna wysepka linii brzegowej, doskonałe miejsce dla gniazdowania ptaków, szczególnie dla maskonurów). Na zachód wznosi sie góra Dyrfjöll (z dwoma szczytami) a na wschód Staðarfjall i Hvítserkur (kolorowa góra z bazaltowymi barierkami). Seyðisfjörður - port, do którego wpływa prom Norröna. Następne fiordy to: Mjóifjörður a następnie Eskifjörður, atrakcyjna wioska rybacka z wieloma szlakami turystycznymi wiodącymi na okoliczne góry. Wyspa Skrúður, z dużą jaskinią oraz wygasłym wulkanem. Djúpivogur na Berufjörður - wioska rybacka z ciekawymi starymi budynkami i możliwością wypłynięcia na pobliską wyspę Papey.

Południowy - wschód

Vatnajökull
Lodowiec (największy w Europie), porównywalny z lodowcami polarnymi i grenlandzkimi. Najłatwiej osiągalny rozpoczynając wędrówke z jego "odnóg", które schodzą nisko, dolinami do poziomu morza.
Lónsöræfi
Rozległy niezamieszkały obszar sięgający do wschodnich wybrzeży Vatnajökull. Bardzo ciekawe góry z licznymi wąwozami i rozpadlinami, bujną roślinnością, ciekawą barwą zdominowaną przez skały ryolitu. W ten region często docierają renifery z Interioru.
Jökulsárlón
"Lodowcowa Laguna" - ogromne bryły lodowe odrywają się od lodowca i wpadają do jeziora. Krajobraz jest iście polarny. W jeziorze pływają foki.
Skaftafell
Park Narodowy, z bujną rośclinnością i wieloma szlakami prowadzącymi do ciekawych miejsc. Na jego terenie znajduje się Svartifoss - wodospad, który spływa po bazaltowych kolumnach.
Laki
Wulkan, który spowodował największe zniszczenia w całej historii (erupcja w XVIII wieku). Wspinając się na górę możemy oczekiwać wspaniałej panoramy na okolicę. W pobliżu znajduje się też Fagrifoss "Piękny Wodospad" oraz kanion Fjardrargliufur.

Zachodnie fiordy

Ísafjörður
Największe miasto na Zachodnich Fiordach (ok. 3000 mieszkańców). W mieście znajduje się Tjörhúsid zbudowany w 1734 r., najstarszy dom na Islandii.
Hornstrandir
Rezerwat przyrody na północ od Ísafjörður, izolowany, ale bardzo piękny teren. Obfitość dziko żyjących zwierząt (lisy arktyczne, foki, wieloryby). Obszar ten można zwiedzić płynąc łodzią lub pieszo z Unaðsdalur i Norðurfjörður. Cel wędrówki jest odległy, więc podróż w te regiony wymaga dobrej organizacji, z wyposarzeniem do poruszania się po śniegu. przez cały rok.
Vaðalfjöll
Góra zbudowana z bazaltowych stożków wulkanicznych. Wyraźnie zaznacza się na niej stromy wierzchołek, jakby postawiony na płaskim podłożu. Wspinając się na górę możnapodziwiać panoramę okolicy.
Látrabjarg
Klify z bogactwem ptaków. Przylądek Bjarngtangar jest najbardziej na zachód wysuniętym punktem Europy.
Flatey
Wyspa w zatoce Breiðafjörður, zamieszkała, głównie odwiedzana dla obserwacji ptaków.
Flókalundur
Rezerwat przyrody, godny polecenia miłośnikom ptaków.
Dynjandi
Największy wodospad na Zachodnich Fiordach (ok. 100 m wysokości), wielopoziomowy, składa się z paru mniejszych wodospadów. Główna jego część najbardziej charakterystyczna, przypominająca rozwiane włosy anielskie.
Barmar

Północ

Hvítserkur
Monstrualny głaz wystający z morza (Zatoka Húnaflói). Według legendy jest to skamieniały smok.
Grímsey
Wyspa (5 km², ok. 40 km. od północnych wybrzeży Islandii. Jest to jedyne miejsce w Islandii, przez które przechodzi Koło Podbiegunowe. Bogactwo ptaków i piękne skałki. Na Grímsey mieszka ok. 100 osób.
Tröllaskagi
Półwysep, godny zwiedzenia zarówno dla pięknych krajobrazów, jak i dla poznania historii. Najciekawsze miejsca: Hólar (z XVIII wiecznym kościołem) oraz atrakcyjnie położone Siglufjörður.
Akureyri
Największe miasto na północy kraju, zarazem drugie pod względem ilości mieszkańców (15 000), jeśli potraktować aglomerację Reykjavíku i przyległych miast jako całość. Przepiękne, malownicze, niewielkie, a zarazem ze wszystkimi atrakcjami i udogodnieniami. Godne obejrzenia: ogród botaniczny, kościół luterański górujący nad miastem, muzea, port.

Interior

Vatnajökull
Lodowiec, o którym już wspominano omawiając południe kraju. Najwyższym szczytem jest Hvannadalshnúkur (2119 m) na lodowcu Öræfajðkull. Największą atrakcją turystyczną są lodowe jaskinie w rejonie Kverkfjöllu, uformowane przez ciepłe podlodowcowe rzeki.
Hofsökull i Langjökull
Drugi i trzeci pod względem wielkości lodowiec Islandii.
Hveravellir
Pola aktywne geotermalnie (kolorowe pola i gorące źródła). Można się tam kąpać w gorącej wodzie.
Kerlingarfjöll
Góry na południe od Hofsjökull. Popularne miejsce dla narciarzy jak i do chodzenia. Góry sąbardzo interesujące, ostre szczyty, małe lodowce i śnieg, apomiędzy szczytami kolorowe pola geotermalne.
Hvítárvatn
Jezioro, do którego wpadają bryły lodowca Langjðkull. Stanowi ono początek rzeki Hvítá.
Aldeyjarfoss
Atrakcyjny wodospad w otoczeniu bazaltowych kolumn. Znajduje się on na Skjálfandafljót.
Dynkur
Inny atrakcyjny wodospad, obecnie na jałowym obszarze.
Veiðivötn
Wiele małych jezior w powulkanicznym rezerwuarze.
Herðubreið
Wypłaszczona na szczycie wulkaniczna góra, ok. 1500m wsokości. Erupcja wulkanu miała miejsce w erze lodowcowej.
Dyngjufjöll
Łańcuch górski. W jego rejonie znajduje się: Drekagil (wąwóz z wodospadem i kamieniami pływającymi na wodzie!), olbrzymi krater Askja (w którego obrębie jest krater Víti z gorącą wodą). Víti sąsiaduje z najgłębszym jeziorem Islandii (217 m), Öskjuvatn, które powstało w 1875 r. podczas erupcji Askji.
Fjallabak
Rezerwat, obejmujący wulkan i lodowiec Törfajokull, przepiękne widoki na wąwóż Markaflót i okoliczne góry, w tym Landmannalaugar.
Ljótipollur
Jezioro (okolice Landmannalaugar) znajdujące się w kraterze wulkanu, który wybuchł w 1477 r. Jezioro ma 14 m głębokości, powierzchnia krateru: 0.43 km².
Snæfell
"Śnieżna Góra" - drugi pod względem wysokości szczyt Islandii (ok. 1800 m).
Hraftinnusker
Góra znana ze swych obsydianowych pól lawy.