Praca, pobyt i mieszkanie
Biura pracy
Kursy j. islandzkiego dla imigrantów
|
Najczęściej pierwszy krok należy do pracodawcy. To on ogłasza, że potrzebuje siły roboczej. Wtedy można zgłosić się i, jak dobrze pójdzie, zostać przyjętym. Z tego co dowiedzieliśmy się, najczęściej jednak w praktyce odbywa się to w ten sposób, że to już tam przebywający Polacy, wiedząc, że ich pracodawcy poszukują pracowników, dają znać o tym swoim znajomym z Polski. Więcej o zasadach i przepisach związanych z pracą i mieszkaniem na Islandii przeczytasz na stronach AHÚS (Centrum Międzynarodowego w Reykjavíku). Jest tam też wiele innych ciekawych linków i informacji dla imigrantów. Na Forum iceland.pl rozrósł się już pokaźnie topic Nauka, praca, pobyt stały, gdzie można znaleźć często bardzo szczegółowe odpowiedzi na tematy związane z wyjazdem zarobkowym i pobytowym na Islandię. Ponadto, dzięki Forum, można o wszystko pytać osób, które już tam mieszkają.
Po zamieszkaniu na Islandii, od nowego mieszkańca - imigranta oczekuje się, że zacznie się uczyć języka islandzkiego.
Oczywiście można porozumiewać się na Islandii językiem angielskim, ale po pierwsze nie wszyscy Islandczycy znają ten język (szczególnie w małych miejscowościach i na odizolowanych farmach
spotyka się ludzi nie władających tym językiem), a po drugie znajomość islandzkiego pozwoli bardziej "wtopić się"
w tamtejszą społeczność i stać się jednym z nich. Dlatego też prędzej czy później imigrant może potrzebować
zapisać się na kurs j. islandzkiego. A póki co, można pouczyć się islandzkiego razem z nami. Zapraszamy na naszą stronę dotyczącą języka islandzkiego i na Forum, gdzie dzielimy się swoimi wrażeniami i wskazówkami odnośnie naszej nauki.
|
|