O portalu Radio Newsy Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca
Godło



Godło Isandii w obecnej postaci zostało zatwierdzone w 1944 r., po tym jak Islandia stała się republiką. Elementy godła osadzone są na bazaltowej płycie i są to postacie z XII - wiecznej sagi "Heimskringla": byk, ptak łowny, smok i olbrzym. W centralnym miejscu znajduje się tarcza w barwach narodowych (z małym wyjątkiem: srebrny krzyż zamiast białego).


Historia wyryta na godle Islandii...
(w/g "Heimskringla" - Historia Olava Tryggvasona, rozdz. 33.)

Król Danii Harald Gormson przed inwazją na Islandię postanowił zrobić rozpoznanie terenu i wydelegował w tym celu na Wyspę swojego wysłannika - czarownika. Ten, pod postacią wieloryba popłynął w kierunku Islandii.

Gdy był już blisko jej wybrzeży zobaczył, że w górach roi się od różnorakich stworów. Czarownik popłynął najpierw do Vopnafjörður (wschodnie wybrzeże) i tu chciał wyjść na brzeg, jednak ku niemu podążył ogromny smok, któremu towarzyszyły przybyłe z gór gady, robaki i jaszczury. Potwory zionęły w kierunku intruza trującymi oparami.

Czarownik postanowił więc spróbować wejść na wyspę od strony północnej. Popłynął do Eyjafjörður. Tam spotkał ptaka - olbrzyma. Był on tak ogromny, że jego rozpostarte skrzydła sięgały szczytów górskich po obu stronach fiordu. Olbrzymowi towarzyszył rój innego ptactwa.

Wysłannik króla udał się więc na zachód, go Breiðafjörður. Tam z kolei napotkał ogromnego byka, który brodząc w morzu wydawał z siebie przerażające porykiwania. Byk również nie był osamotniony. Wraz z nim brzegu pilnowało mnóstwo potworów.

Czarownik popłynął na południe Półwyspu Reykjanes i chciał dotrzeć do Víkarsskeið, ale napotkał przeszkodę w postaci ogromnego kamiennego olbrzyma, który głową sięgał ponad góry, a w ręku dzierżył wielki żelazny drąg. Olbrzymowi towarzyszyły inne, jemu podobne kreatury.

Tak więc Czarownik opłynął Islandię i nie dostawszy się na ląd, wrócił do Danii. Zamiary króla nie udały się dzięki staraniom Duchów Opiekuńczych Islandii.

Historia ta została uwieczniona na herbie Islandii, gdzie Smok reprezentuje, a właściwie stoi na straży wybrzeży wschodnich Wyspy, Ptak - północnych, byk - zachodnich, a Olbrzym - południowych.