Krewetkę piaskową (Crangon crangon) po raz pierwszy wyłowiono u wybrzeży Islandii wiosną tego roku. Gatunek ten znaleziono podczas odłowu narybku gładzicy (Pleuronectus platessa) w okolicach Álftanes, gdzie Stacja Badań Morskich prowadzi badania nad narybkiem tego gatunku. Dokładniejsze badania wykazały, że pojawiły się również w innych miejscach zatoki Faxaflói, m.in. przy Löngufjörður na Snaefellsnes.
Krewetka piaskowa należy do gatunku garneli (Crangonidae) - (po isl. koński gatunek) i jest często spotykana u wybrzeży kontynentu Europejskiego - Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii w Morzu Bałtyckim a także w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Żyje w wodach płytkich (0-50 m), tam gdzie piaszczyste lub gliniaste dno. Jest koloru szarego z czarnymi lub ciemnobrązowymi paskami poprzecznymi i łatwo zmienia kolor przystosowując się do koloru dna. Gatunek ten od dawna jest wyławiany w celach konsumpcyjnych a nazwa "koński gatunek" wzięła się stąd, że wyławiano ją wykorzystując zaprzęgi końskie do wyciągania z płytkich wód, tam gdzie nie można było podejść łodzią.
Krewetka piaskowa stanowi pożywienie dla wielu gatunków dorsza oraz niektórych płastug a także wielu gatunków ptaków. Sama jest drapieżnikiem żywiącym się głównie larwami, narybkiem i bezkręgowcami. Wzajemne oddziaływanie krewetki i jej ofiar stało się materiałem badawczym, z którego wynika, że istnieje ścisły zależność pomiędzy ofiarami krewetki a narybkiem gładzicy. Należąca do rodziny garneli (Crangon allman), odławiana jest u wybrzeży Islandii, jednakże ta garnela żyje na większych głębinach (20-250m).
W ostatnich latach połowy krewetki piaskowej zwiększyły się na Morzu Północnym natomiast na południu - u wybrzeży Francji i Belgii odnotowano mniejsze połowy. Zauważono również, że odławiana jest na większych głębinach niż w przeszłości a zmian należy upatrywać w podwyższonej temperaturze wód. W ostatnich 7-8 latach na zachód od Islandii zaszły duże zmiany w temperaturze i nasoleniu Oceanu Atlantyckiego. Temperatura podniosła się prawie o 1 stopień. W wyniku tego nastąpiła zmiana w rozprzestrzenianiu się gatunków ryb u wybrzeży Islandii. Badacze ze Stacji Badań Morskich uważają, że pojawienie się krewetki piaskowej jest związane ze zmianami zachodzącymi w Atlantyku. Dla potwierdzenia tej tezy należy przeprowadzić dokładne badania natury i zachowania krewetki.
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved
|
|