01.08.2006r.

Verslunarmannahelgi - co, gdzie, kiedy...


W dniach 4-6 sierpnia czekają nas obchody wielkiego islandzkiego wydarzenia: Verslunarmannahelgi - Święta Kupców, odbywającego się zawsze w pierwszy weekend sierpnia. To narodowe święto ma długą historię sięgającą 1874 roku.

Verslunarmannahelgi obchodzone jest w wielu miejscach na Islandii. Główne ośrodki obchodów pokazane zostały na mapce, a poniżej przedstawiamy skrótowy opis imprez.


1. Síldarævintir w Siglufjörður
Síldarævintir - Święto Śledzia - odbędzie się po raz szósty w małym miasteczku rybackim Siglufjörður, na północy kraju. Festiwal upamiętnia swoją nazwą "złote czasy" miasta, kiedy to na początku XX wieku, znacznie zwiększyła się liczba tutejszych mieszkańców, a dostatnie życie zapewniało im bycie "śledziową" potęgą kraju i jednocześnie przez to jedną z ekonomicznych podpór całego państwa. Teraz na cały kraj Siglufjörður słynie z Muzeum Śledzi, m.in. z wystawą pokazującą proces zasalania śledzi. Oprócz muzeum na przyjeżdżających czeka impreza taneczna z akompaniamentem lokalnych wirtuozów akordeonu. Jeżeli kogoś nie porwie do tańca ten typ muzyki, to w zanadrzu czekają następujący wykonawcy: Spútnik, Geirmundur Valtýsson, Miðaldarmenn, Örvar Kristjáns i Páll Óskar.

Otaczające miasteczko piękne góry, wiele ciekawych szlaków turystycznych - to dobry argument by tu przyjechać, jeżeli nie jesteście w nastroju na ciągłe, szalone wybryki po nocach.

2. Ein með öllu w Akureyri
Akureyri staje się miastem mocno zatłoczonym, ze świetnymi imprezami, kiedy Islandczycy z całego kraju zjeżdżają tu, by w tym miejscu spędzić słynny podróżniczy weekend. Największe miasto poza stolicą, oferuje przybyszom wiele najrozmaitszych rozrywek, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Od narciarstwa wodnego, poprzez szaleństwa na gokartach, spokojne rodzinne grillowanie, liczne parady, pokazy sztucznych ogni - to tylko krótki wybór z całej listy dostępnych rozrywek. Dodać trzeba rzecz jasna występy islandzkich zespołów: Greifarnir, Apollo, Sálin hans Jóns míns, Land og Synir i Skítamórall. Oczywiście bary i restauracje w Akureyri prześcigają się w bogatej ofercie na czas weekendu a muzyki rockowej można spodziewać się do białego rana.

Po gorączce szalonej nocy, dla wielu punktem obowiązkowym jest wizyta na miejskim basenie, uznawanym za jeden z najpiękniejszych na Islandii. Tu, mocząc swoje zmęczone imprezami ciało, można oddać się przechwalaniu się ilością spożytego alkoholu i szalonymi rzeczami, których dokonało się w nocy.

3. UMFÍ w Laugar
Już po raz 9-ty, w Laugar (Þingeyjarsveit) odbędą się, w ramach obchodów Święta Kupców, Młodzieżowe Zawody Sportowe UMFÍ. Jest to bezalkoholowe święto rodzinne, podczas którego dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat zmierzą się ze sobą w wielu konkurencjach sportowych: piłce nożnej, koszykówce, pływaniu, glímie (islandzkie zapasy), jeździectwie i szachach. Zawody rozpoczynają się w piątkowy poranek. Wszystkie dni weekendu będą uprzyjemniać występy zespołów muzycznych, a sobotni program rozrywkowy zakończy pokaz sztucznych ogni.

4. Álfaborgarséns w Borgarfjörður eystri
Na gości Święta Kupców w Borgarfjörður eystri czekają: zabawa taneczna, kramy, turniej piłkarski, przygodowa wycieczka dla dzieci, występy grupy tanecznej. Duże koncerty dadzą: Emilíana Torrini i Belle & Sebastian. Spodziewany jest przyjazd ok. 1000 gości.

5. Neistaflug w Neskaupstaður
Festiwal Neistaflug w Neskaupstaður, na wschodzie kraju, odbywa się od 1993 roku. Na popularność tego miejsca w trakcie Verslunarmannahelgi składają się m.in. wykonawcy, którzy zadowolą gusta muzyczne każdej grupy wiekowej, darmowe wejścia na kempingi, czy lokalizacja w jednym z najpiękniejszych miasteczek rybackich na Islandii. Z roku na rok, Neistaflug przyciąga coraz większą grupę miłośników tego miejsca.

W tym roku, dla młodszych słuchaczy wystąpią Gunni i Felix, Birta i Bárður oraz Laddi,a dla tych nieco starszych, którzy chcą przetańczyć nawet całą noc zagrają Skítamórall, Í svörtum fötum i Sálin.

Przyjeżdżający na Neistaflug mogą ponadto wziąć udział m.in. w Biegu Wybrzeża, Tour de Norðfjörður, turnieju golfowym czy zawodach piłkarskich. Z pewnością także wszyscy spotkają się na wielkim wspólnym ognisku.

6. Kotmót 2006 - Kirkjubæjarklaustur
Kotmót, to chrześcijańske spotkanie, zorganizowane pod auspicjami Kościoła Zielonoświątkowców Fíladelfía i odbywa się w Kirkjubæjarklaustur. Spotkanie rozpoczyna się w czwartek o godz. 21:00 i potrwa do 10:00 w poniedziałek. Wśród wydarzeń Kotmót znajdą się: modlitwy, nauki biblijne, rodzinny karnawał i ognisko.

7. Þjóðhátið na Vestmannaeyjar
Seniorem wśród islandzkich imprez plenerowych jest Þjóðhatíð na Vestmannaeyjar. Każdego roku przyjeżdża w to miejsce tysiące osób.

Po raz pierwszy obchodzono jest Þjóðhatíð w roku 1874, w tym samym czasie kiedy na głównym lądzie celebrowano tysięczną rocznicę początku osiedlania na Islandii. Mieszkańcy Vestmannaeyjar nie mogli popłynąć na ląd świętować ze wszystkimi, bowiem fatalna pogoda nie zezwalała na żeglugę. Ponieważ nie chcieli w smutku spędzać tych ważnych dni postanowili urządzić własny festiwal. Teraz, 132 lata później, Þjóðhatíð ściąga na Vestmannaeyjar rzeszę ludzi, którzy dostają się na wyspę drogą morską bądź powietrzną.

Główne obchody odbywają się w dolinie Herjóffsdalur, gdzie rozbijanych jest mnóstwo namiotów u podnóża gór na czas trwania całej imprezy. W tym roku koncerty da śmietanka islandzkich zespołów country: Stuðmenn, Á móti sól, Hálft í hvoru, Dans á rósum i Í svörtum fötum. Dodatkową atrakcją będą zespoły "z miasta": Dr.Spock, Bubbi, Todmobile, Jet Black Joe jak również zespół pochodzący z samego Vestmannaeyjar: Hofmann.

Impreza rozpoczyna się w piątek wieczorem od rozpalenia ogniska w Fjósaklettur i trwa aż do późnych godzin w niedzielę, kiedy wszyscy zbierają się na słynne "brekkusöngur", czyli wspólne śpiewanie u podnóża gór.

8. Nú er lag (Teraz piosenka) w Árnes
Związek Miłośników Harmonii z Reykjavíku organizuje w Árnes spotkanie harmonistów. W Árnes znajduje się duży ośrodek zjazdów, pole namiotowe, basen i sklep. W ten szczególny weekend, harmoniści będą honorowymi gośćmi tego miejsca. Najlepsi z nich dadzą koncerty. W sobotę i niedzielę będzie pora na dancingi (początek godz. 22:00), a do tańca zagrają oczywiście harmonie. W programie jest również wystawa tych instrumentów.

9. Galtalækur
Jeden z tzw. festiwali trzeźwości w lesie Galtalækur, z górującym wulkanem Hekla nad okolicą, jest idealnym miejscem dla osób szukających cichej, spokojnej atmosfery, bez "przesadnych" szaleństw. Od 1967 roku to miejsce jest popularne wśród rodzin, które przyjeżdżają na czas Verslunarmannahelgi, ponieważ obowiązuje tu całkowity zakaz przywożenia jakiegokolwiek alkoholu. Oprócz samej radości obcowania z naturą, czekają tu atrakcje dostosowane zarówno dla młodszych jak i dorosłych. Wystąpią w tym roku m.in. Stuðmenn razem z Birgittą Haukdal, Valgeir Guðjóns i Stefán Karl, Paparnir, Skítamórall oraz gwiazda programu Idol - Snorri Snorrason.

10. Innipúkinn 2006 - Reykjavík
Innipúkinn, to 3-dniowy festiwal muzyczny odbywający się w stolicy podczas Verslunarmannahelgi. Stał się on dorocznym party dla mieszkańców Reykjavíku, którzy nie chcą opuszczać miasta w czasie największego podróżnego weekendu w roku. Codziennie, począwszy od godz. 18:00, w Nasa odbywać się będą koncerty lokalnych i zagranicznych artystów. Wśród nich wystąpią: Jeff Who?, Jakobínarína, Television, Jan Mayen, Throwing Muses, Mugison, Weapons, The Foghorns, Æla, Hjálmar i wielu innych. Bilety można kupować przez stronę: www.midi.is, w sklepach BT i Skífan.

11. Sæludagar w Vatnaskógar
W Vatnaskógar odbędzie się doroczne bezalkoholowe święto rodzinne dla wszystkich grup wiekowych. Miejsce to jest doskonałe do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wśród artystów, którzy wystąpią na Sæludagar (Dniach Radości) będą: rodzeństwo KK i Ellen Kristjánsdóttir, komik Örn Árnason, Pétur Ben i magik Jón Víðisson. W ubiegłych latach, na Sæludagar przyjeżdżało 800-1000 osób. Podobna ilość gości spodziewana jest też w tym roku.Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forum

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved