08.06.2006r.

Doroczny Festiwal Morza w Reykjavíku


W najbliższy weekend, w Porcie Reykjavíku, będzie miał miejsce Festiwal Morza. Festiwal składa się z Dni Portu w sobotę (10 czerwca) oraz tradycyjnego Dnia Marynarza w niedzielę (11 czerwca). Festiwal ma na celu przybliżyć kulturę i wiedzę związaną z morzem, w połączeniu z licznymi zabawami i rozrywkami dla ludzi w każdym wieku.

Jak co roku, jedną z głównych atrakcji będą bardzo popularne wśród mieszkańców Reykjavíku rejsy statkiem szkolnym Sæbjorg wokół zatoki. Ponadto odbywać się będą regaty, walki na poduszki na belce masztowej i oczywiście śpiewanie tradycyjnych islandzkich szantów. W trakcie licznych wystaw związanych z morzem będzie można zobaczyć m.in. wystawę ryb i innych stworzeń wodnych znalezionych w wodach dookoła Islandii.

Jedną z najprzyjemniejszych atrakcji Festiwalu Morza jest słynna biesiada, w czasie której można poznać morze od strony talerza... Większość najlepszych restauracji w mieście bierze udział w tej imprezie, oferując trzydaniowe menu z potrawami związanymi z morzem, wszystkie poniżej 5000 ISK.
W tym roku w biesiadzie morskiej biorą udział następujące restauracje:

  • Hornið, Hafnarstræti 15
  • Einar Ben, Veltusund 1
  • Apótek Bar Grill, Austurstræti 16
  • Fjalakötturinn, Adalstræti 16
  • Salt Restaurant & Lounge Bar, Pósthússtræti 2
  • Tjarnarbakkinn, Vonarstræti 3
  • Við Tjörnina, Templarasund 3
  • Tveir Fiskar, Geirsgata 9
  • Þrir Frakkar, Baldursgata 14
Ponadto restauracje Sea Baron oraz Sushi Factory w porcie w Reykjavíku również będą miały specjalną ofertę na te dni.

Dla wszystkich chętnych firmy organizujące wyprawy na obserwację wielorybów oferują rejsy z 50% zniżką. Rejsy odbywają się o godzinie 9 rano, 13:00 i 17:00.

Najważniejsze wydarzenia z sobotniego Dnia Portu:

10:00 Wszystkie statki stojące w porcie uruchomią swoje syreny i w ten sposób ogłoszą rozpoczęcie Festiwalu.
11:30 Wycieczka statkiem do portu w Akranes - bezpłatna, jednak z limitem pasażerów. W Akranes odbywać się będą również liczne atrakcje związane z festiwalem.
14:00 Island Circle - najstarsze regaty jachtowe na Islandii, rozpoczną się w porcie w Reykjavíku.
13:00 - 16:00 Wysyłanie wiadomości do świata. Zajęcia, w czasie których odwiedzający mogą napisać wiadomość i udekorować butelki, w których potem będą one wysyłane. O godzinie 16:00 chętni mogą wybrać się na rejs statkiem i z pokładu wyrzucić butelki z listami do morza.
15:00 Festiwal Szantów na dziedzińcu Muzeum sztuki w Reykjavíku.

Najważniejsze wydarzenia z niedzielnego Dnia Marynarza:

Dzień Marynarza obchodzony jest w Reykjavíku od niemal 70 lat. Z samego rana port zostanie przystrojony flagami a o godzinie 11:00 odbędzie się msza (po islandzku) w katedrze.

13:00, 14:00 i 15:00 Rejsy statkiem wokół portu Reykjavíku. Całe rodziny mogą za darmo obejrzeć miasto z perspektywy morza. Należy pamiętać, że na rejsy jest bardzo wielu chętnych więc warto wcześniej zająć sobie miejsce w kolejce na statek.
15:00 Ekscytująca i mrożąca krew w żyłach walka na poduszki na belce masztowej. Przegrany ląduje w wodzie i na własnej skórze odczuje siłę morza...
15:00 Wyścigi łodziami wiosłowymi po zatoce. Każda z łodzi zabiera 6 wioślarzy i kapitana. Zwycięzcy stają się niekwestionowanymi bohaterami całego festiwalu.
15:00 Pokazy akrobatyki powietrznej na portem w Reykjavíku.


Tradycyjne zabawy, festyny, zawody i inne imprezy będą odbywać się w tych dniach praktycznie w każdym islandzkim porcie.Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forum

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved