10.08.2004r.

Höfuðdagur - Dzień Ścięcia Jana Chrzciciela

Dzień Ścięcia Głowy lub w łagodniejszej wersji: Dzień Głowy, obchodzony jest 29 sierpnia jako upamiętnienie śmierci Jana Chrzciciela. Święto to w dawniejszych źródłach opisywane jest pod łacińską nazwą Decollatio Johannis.

Od stuleci, tradycyjnie w Dzień Głowy, Islandczycy dokładnie obserwowali pogodę, albowiem wierzyli, że właśnie tego dnia mogą nastąpić znaczne zmiany pogodowe, po których aura pozostanie już w tym stanie przez dłuższy czas. Pierwsza zapisana wzmianka o tej tradycji pochodzi z wieku XVII, kiedy to biskup Þórður Þorláksson zapisał w swoim almanachu pod datą 15 sierpnia 1671 roku: "Pod koniec tego miesiąca gdy Arcturus pojawia się wraz ze słońcem spowoduje anomalie w pogodzie".

Wprawdzie ciężko winić konstelację gwiezdną Arcturusa i jej tymczasową pozycję za zmiany w pogodzie, jednakże jest ziarno prawdy w wierzeniach, że zmiany klimatyczne mogą następować właśnie pod koniec sierpnia. Współczesna meteorologia potwierdza, że kiedy słońce zachodzi za północną półkulę, silne zachodnie wiatry w górnej atmosferze mogą mieć wpływ na kilkutygodniowe zmiany pogody.

Właśnie wtedy, pod koniec miesiąca, kiedy wypadał też Dzień Ściętej Głowy islandzcy farmerzy i ludzie pracujący na morzu mieli powód by wpatrywać się w niebo. Potem albo mieli okazję do dziękowania sobie, że "dobrze żeśmy się w pogodę wpatrywali bo teraz możemy korzystać z dobrej..." albo do narzekania, że "tyle się człowiek napatrzył, a tu takie niespodziewane pogorszenie...".
Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forumCopyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved