07.08.2004r.

Na podst. książki "Puffins", wyd. Iceland Review 2001

Lot młodych maskonurów na Vestmannaeyjar

W okresie 1-29 sierpnia, miliony młodych maskonurów, które wykluły się na Vestmannaeyjar, opuszcza swoje gniazda, ruszając na swój pierwszy lot - test swoich skrzydeł. To niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w tym niezwykłym ptasim spektaklu.

Prawdopodobnie Islandczycy z Wysp Westmana wiedzą lepiej niż ktokolwiek na świecie, jak wyglądają dorastające maskonurki. Kiedy maluchy tracą swój puszek, wyglądają jak czarno-biała 'wersja' swoich rodziców. Nawet ich płetwy są szare.

Sześciotygodniowe maskonurki opuszczają swoje gniazda i lecą w stronę morza. Najczęściej robią to same w nocy. Część z nich, zwabiona światłami i odgłosami z Heimaey, traci jednak orientację i przylatuje do miasta. By pomóc ptakom, w czasie wylotów młodych z gniazd, dzieci z Heimaey pełnią swego rodzaju rolę brygad ratunkowych, przenosząc zagubione ptaki do pudeł, a rankiem następnego dnia uwalniając zagubione maskonurki na morze.

Ponieważ Wyspy Westmanna obfitują w liczne kolonie tych ptaków, to loty młodych są niesamowitym, letnim spektaklem. Po wykonaniu paru pierwszych okrążeń nad pełnym morzem, całe stada maskonurków często wracają na ląd, w rejon swoich rodzinnych gniazd, a potem znów wylatują w morze.
Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forumCopyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved