10.07.2004r.

Hundadagar - Psie Dni

Psie Dni trwały na Islandii od 13 lipca do 23 sierpnia. Święto to wzięło swój początek z czasów starożytnych Greków, którzy łączyli letnie upały z oddziaływaniem gwiazdy Syriusz - co właśnie po grecku oznacza psa.

Ciekawostką jest fakt, iż legendy mówią, że w tym okresie psy miały zwyczaj żuć i jeść trawę. W każdej legendzie jest trochę prawdy, gdyż rzeczywiście, psy po ciężkiej pracy na początku lata, gdy musiały pracować przy zaganianiu owiec, potrzebowały dodatkowych składników pokarmowych więc jadły trawę. Dziś też obserwuje się taką dietę u psów.

W zachodniej Islandii wierzono, że nazwa "psie dni" nie pochodzi od psa a od delfinów, które popularnie zwano "rybie psy". Końcówka psich dni to sezon sianokosów, więc przy okazji z przebiegu psich dni wróżono pogodę właśnie podczas sianokosów.

Psie Dni wiążą się również z ciekawostką dotyczącą historii Islandii. W czasie wojen napoleońskich, które zajmowały całą Europę, na Islandię przybył duński łowca przygód Jörgen Jürgensen, który ogłosił się "Protektorem" Islandii i objął królewskie rządy, wspierany przez kupców angielskich, którzy chcieli zerwać duński monopol handlowy na Islandii.

"Król" Jörundur rządził od 25 lipca do 22 sierpnia, a więc jego rządy pokrywały się właśnie z okresem psich dni. Jego rządy na Wyspie zakończyli również Anglicy, którzy przywrócili dominację duńską, a niedoszłego króla wywieźli w kajdanach.

"Król Psich Dni" sprawił, że legenda i pamięć o tym święcie przetrwała do dziś. Sam Jörundur stał się bohaterem ludowym, o którym już w czasach nowożytnych ułożono nawet musical.
Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forumCopyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved