01.06.2004r.

Sjómannadagurinn - Dzień Rybaka

Rybacy z Hafnarfjörður Pierwsza niedziela czerwca, to tradycyjne święto rybaków - bardzo ważne święto dla Islandczyków, którzy są narodem wyspiarskim i utrzymują się głównie z darów morza. Czasem, gdy pierwsza niedziela czerwca pokrywa się z Zielonymi Świątkami, Dzień Rybaka obchodzi się tydzień później.

Podczas tego święta odbywa się wiele festynów i zabaw, które integrują społeczność rybacką oraz ich rodziny. Magnús Snorrasson - rybak z Ólafsvik To również okazja do pokazania "szczurom lądowym" jak wygląda praca na morzu i jak żyją rybacy i marynarze. Większość imprez jest organizowana przez stowarzyszenia rybackie oraz związki zawodowe. Po raz pierwszy Dzień Rybaka obchodzony był w roku 1938, kiedy zastąpił obchodzony dawniej dzień końca sezonu zimowego, którym był 11 maja.


Widok na port z rybackiej kawiarni Kaffivaginn w Reykjavíku Dzień Rybaka jest również okazją do upamiętnienia tych rybaków, którzy z morza nigdy nie wrócili. Podczas weselszej części imprez rozgrywane są różnego rodzaju zawody sportowe: w pływaniu w specjalnych skórzanych strojach, gra w piłkę nożną, zawody osiłków, biegaczy itp.

Dla miejscowości, gdzie życie toczy się dzięki morzu dzień ten jest jednym z najważniejszych świąt w roku! Porównuje się go nawet z Bożym Narodzeniem. Farma rybaka z Bjarnarhöfn - to tu łowione są rekiny i tu można spróbować zgniłego rekiniego mięsa Wyrazem wielkiej wagi tego święta jest przystrajanie całego miasteczka i odświętne stroje mieszkańców. Głównym punktem programu jest natomiast parada lub defilada główną ulicą. W kościołach odbywają się w tym dniu uroczyste msze. Jest to również okazja do uhonorowania tych ludzi morza, którzy narażając własne życie ratowali je innym, stając się lokalnymi bohaterami. Dodatkowo podczas świętowania zbierane są datki na pomoc dla starszych oraz na utrzymanie muzeum morskiego.

Dzień ten oczywiście jest wolny od pracy i ustawowo jest dniem flagowym.Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forum

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved