19.04.2004r.

Sumardagurinn fyrsti - Pierwszy dzień lata

Według staroislandzkiej tradycji, Pierwszy dzień lata był pierwszym dniem roku, który był podzielony na 2 pory: lato i zimę. Sumardagurinn fyrsti przypada w czwartek, między 19 a 25 kwietnia.

Pierwszy dzień lata, jest jednocześnie pierwszym dniem miesiąca Harpa. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od określenia pogody występującej w tym okresie, niezbyt jeszcze przyjemniej, kapryśnej. Tradycyjnie jednak, nazwa ta interpretowana jest jako imię młodej dziewczyny. Podczas gdy Þorri był mężem, Góa - żoną, Harpa uważana była za ich córkę. Nie wydaje się wcale dziwne, że Pierwszy dzień lata, był jednocześnie dniem młodych dziewcząt. Młodzi chłopcy powinni tego dnia być szczególnie uprzejmi i grzeczni dla swych koleżanek, podobnie jak te ostatnie, były dla swoich kolegów w dniu chłopców (Einmánuður). Oba te dni spełniały podobną rolę, jak dzień Świętego Walentego w innych kulturach, dając okazję zakochanym do wyrażenia swej miłości.

Dopiero w XVIII w. Pierwszy dzień lata zaczął być bardziej odświętnie obchodzony. Przyrządzano specjalne potrawy, którymi częstowano domowników. W rejonie północno - zachodniej części Islandii, popularne było nawet typowe "letnie" ciasto: duże placki z żytniego ciasta chlebowego. Natomiast już od XVI w, Pierwszy dzień lata był typową okazją do obdarowywania najbliższych. Mimo, że ilość innych świąt i okazji do dawania prezentów zwiększyła się od tamtego czasu, Islandczycy wciąż respektują ten stary zwyczaj, życząc sobie "Szczęśliwego Lata" (odpowiednik "Szczęśliwego Nowego Roku").

Mimo, że w tym okresie lato jeszcze nieszczególnie gości na Islandii, to stało się zwyczajem symboliczne rozpoczęcie lata poprzez rozrzucanie nawozu zwierzęcego na polach. Praca ta miała charakter symboliczny, gdyż dzień ten był wolny od pracy. Jeżeli tylko pogoda na to pozwalała, również zwierzęta domowe mogły poczuć symboliczny smak lata, gdyż tego dnia wypuszczano je z zagród na kilka godzin i wietrzono ich pomieszczenia (lecz dopiero w drugiej połowie maja pozwalano im wyjść na cały sezon na pastwiska).

Do XVIII w., w Sumardagurinn fyrsti odprawiano specjalną mszę.

Pierwszy dzień lata, przez wieki, był również Dniem Dziecka. Pierwszy oficjalny Dzień Dziecka, był obchodzony w 1921 r. w Reykjavíku. Tego dnia odbywają się różne parady i imprezy rozrywkowe. Jest to jednocześnie oficjalne święto państwowe.

Ciekawostką dotyczącą tego dnia jest przeświadczenie, że dobrym znakiem dla całego roku jest, gdy lato i zima "są zmrożone razem". Chodzi o to, by w noc poprzedzającą Pierwszy dzień lata, temperatura spadła poniżej zera. Wystawiano specjalnie na zewnątrz talerze z wodą, by przekonać się, jaka była temperatura tej nocy.


Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forum


Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved