30.03.2004r.

Dymbilvika - Wielki Tydzień

Przedwielkanocny Wielki Tydzień ma parę różnych islandzkich nazw, m.in.:

  • bænadagar (dni modlitwy)
  • helgudagar (święte dni)
  • kyrravika (cichy tydzień)
  • píningarvika (tydzień męki)
  • píslarvika (tydzień męczeństwa)
  • páskarvika (tydzień wielkanocny)

Staroislandzkim terminem odnoszącym się do Wielkiego Tygodnia był dymbildagur. Terminem tym określano 3 dni przed Wielkanocą (od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Niedzieli). Do XVI w. cały Wielki Tydzień nazywał się tygodniem dymbill. Słowo to pojawia siętakże w dawnych źródłach norweskich, szwedzkich, szetlandzkich i w żadnym innym języku więcej.

O dymbill wspominają XIV i XV - wieczne księgi kościelne, ale nie można w nich znaleźć, co to słowo oznacza. Ciekawych propozycji wyjaśnienia jego znaczenia jest kilka. Termin ten może być związany z ideą ciemności, gdyż w Wielkim Tygodniu kościoły są słabo oświetlane na pamiątkę zaćmienia słońca, które miało miejsce podczas ukrzyżowania.

Innym pomysłem na znaczenie tego słowa, było przypisanie go tradycji związanej z tłumieniem dzwonów kościelnych w czasie mszy podczas Wielkiego Tygodnia. Popularną interpretacją słowa jest utożsamianie dymbill z instrumentem tłumiącym dźwięki dzwonów kościelnych. Jednak najbliższa prawdy jest jego interpretacja, jako drewnianej kołatki, której używano podczas mszy zamiast dzwonów.
Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved