15.03.2004r.

Einmánuður - Samotny Miesiąc

Samotny Miesiąc (Einmánuður), to ostatni miesiąc zimy. Zaczyna się we wtorek, między 20.03 a 26.03, czyli w tym roku przypada 23 marca.

Takim oto wierszykiem witany był Samoty Miesiąc na Zachodnich Fiordach:

Einmánuður minn, minn
gakk þú í bæinn.
Vertu ekki úti í vindinum
vorlangan daginn.
       Samotniku ty mój,
Przybądź ku nam gibko.
Ty na wietrze nie stój,
Dzień nie skończy się szybko.


Pierwszy dzień Samotnego Miesiąca był, dawno temu, okazją do spotkań lokalnych społeczności. Celem tych zebrań było, między innymi, rozdawanie darów żywnościowych najuboższym. Później, dzień ten zyskał miano "dnia obietnic", ze względu na przyżeczenia pomocy składane najuboższym mieszkańcom.

Opisywany zwyczaj dotyczył raczej regionów północnych. W 1744 r. święto obietnic i obdarowywania najuboższych zostało zakazane przez króla Danii. Jednak ten zakaz był lekceważony.

Einmánuður, to miesiąc młodych chłopców, podczas gdy Harpa (miesiąc zaczynający się pierwszego dnia lata) jest miesiącem młodych dziewcząt. Odpowiada to miesiącom Þorri i Góa, które są miesiącami odpowiednio mężów i żon. W związku z tym, pierwszy dzień Samotnego Miesiąca jest nazywany Dniem Chłopców (yngismannadagur). Tradycja nakazywała młodym dziewczętom adorować chłopców w dzień ich święta. Ci ostatni rewanżowali się miesiąc później pierwszego dnia Harpy, który jest Dniem Dziewcząt. Oba te dni były odpowiednikiem dzisiejszego dnia zakochanych (walentynek) i dawały okazje do wzajemnych zalotów i romantycznych uniesień.

Pierwszy dzień Einmánuður był również nazywany często vorinngöngudagur - czyli pierwszym dniem wiosny (wynikało to z tego, że dawno temu, rok był podzielony na 2 pory: lato i zimę; kiedy wprowadzono dwie pozostałe pory roku, ostatniego zimowego miesiąca wypadał pierwszy dzień wiosny). Jak mówią ludowe wróżby - mokry początek Einmánuðura oznacza dobrą wiosnę.
Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved