17.01.2004r.

Pálsmessa - Nawrócenie Św. Pawła


25 stycznia jest w tradycji chrześcijańskiej dniem, w którym upamiętnia się nawrócenie Szawła z Tarsu, który wcześniej był największym wrogiem pierwszych chrześcijan, lecz doznał nawrócenia, po którym przyjął imię Paweł i został przyjęty do grona apostołów.

Dzień ten ze względu na różnorodną pogodę służył od dawna do przepowiadania jej na cały rok. Układano na tę okazję nawet specjalne rymowane wierszyki (porzekadła), które jednoznacznie określały zależność pogody w ciągu roku od tego, co stanie się właśnie w dzień Św. Pawła.
Oto przykład takiego islandzkiego porzekadła oraz jego polski odpowiednik:


Dagurinn Páls sé dyggur og klár
drengjum boðar friðsælt ár
en sé hann þykkur þoku með
þá deyr bæði menn og féð.
    Jeśli Św. Paweł będzie czysty i suchy
Dla rolnika rok będzie obfity i suty
Ale jeśli mgła ziemię zasnuje
Śmierć człeka i zwierzę zepsuje.W czasie tego święta karmiono (szczególnie w zachodniej Islandii) kruki, które żyły na każdej farmie. Prawdopodobnie karmienie kruków miało odwrócić od domostwa wszelkiego rodzaju nieszczęścia.

W północnej Islandii natomiast, starano się zacząć jakąkolwiek pracę lub projekt tego właśnie dnia, gdyż uważano, że to przyniesie szczęście temu przedsięwzięciu. Przesąd o tym, że pierwsze 25 dni każdego roku to czas nieszczęścia (nie udają się żadne rozpoczęte wtedy dzieła) pochodził jeszcze ze średniowiecza (XIV wiek) i choć kościół zwalczał takie przesądy, przetrwały one jeszcze do XVII wieku.


Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved