23.11.2003r.

Dzień Niepodległości (Fullveldisdagur)


Wbrew temu do czego przeciętny znawaca Islandii się przyzwyczaił, pierwszego grudnia Islandia będzie obchodziła Dzień Niepodległości. Mimo, iż 17-go czerwca obchodzi się główny i najważniejszy dla Islandczyków Dzień Niepodległości, to istnieje starszy zwyczaj związany właśnie z 1 grudnia.

Dualizm dnia niepodległości bierze się z faktu odzyskiwania przez Islandię niepodległości "na raty". Po I Wojnie Światowej Islandia stała się niezależnym królestwem połączonym unią personalną z Danią. Po wielowiekowym uzależnieniu od Danii, był to przełomowy dla Islandii dzień, dzień w którym podpisano układ z Danią, na mocy którego oba narody wolne i niezależne, pozostają wszakże pod jednym monarchą. I właśnie 1 grudnia 1918 r. ogłoszono deklarację niepodległości. Ze względu jednak na wyjątkowo naszpikowany katastrofami okres, w czasie którego dochodziło do tychże zmian (poprzednia zima była bardzo ciężka, wybuchł wulkan Katla, szalała grypa hiszpanka) islandzki naród nie świętował Dnia Niepodległości z należytą powagą, zajęty staraniami o przetrwanie.

Dopiero po latach zaczęto z całą "pompą" celebrować ten dzień. Szczególnie upodobali go sobie studenci, którzy w okresie międzywojennym przeznaczali ten dzień na zbiórkę pieniędzy na budowę domów studenckich.

1 grudnia po 1944 r. przestał być świętem państwowym, ale w tradycji studenckiej pozostał okazją do świętowania, organizowania marszów i politycznych dyskusji.


Zapraszamy zatem do obchodów Dnia Niepodległości!


Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj te wiadomośc na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved