Siglufjörður
Mapa Siglufjörður

Siglufjörður (1510 mieszkańców), to rybackie miasto położone na brzegu fiordu o tej samej nazwie, otoczone przez strome góry i mały, płaski teren. Od 1904 r. Siglufjörður było ważnym centrum połowu śledzi, aż do niedawna, kiedy ten gatunek ryb zaniknął w pobliskim miastu morzu. Miasto posiada dobrze wyposażony port, szkołę, bank, szpital, muzeum śledzia, pomnik upamiętniający zaginionych na morzu marynarzy.

Co roku, latem, powraca do miasta atmosfera "ery śledzia". Zaczyna się swego rodzaju festiwal upamiętniający czasy, kiedy miasto prosperowało głównie dzięki temu gatunkowi ryb. Mieszkańcy, w specjalnych kostiumach, zbierają się w muzealnym doku, solą śledzie, śpiewają i tańczą przy akordeonowej muzyce.

W pobliżu miasta jest znakomite miejsce dla narciarzy, przepiękne trasy piesze oraz popularne miejsce do obserwacji ptaków.

W 1919 r. zejście lawiny zabiło 7 osób. Obecnie, jako zabezpieczenie przed podobnymi wypadkami, chronią miasto dwie, wysokie na 18 i 14 m, ściany. W sumie mają one długość ok. 1 km.