Keflavík


Keflavík zamieszkuje 8000 osób. Miasto posiada port i jest jednym z największych centrów rybackich na Islandii. W Keflavíku są też przetwórnie rybne, kwitnie handel i sektor usługowy. Keflavík uzyskał prawa miejskie w 1949 r. W mieście znajdują się: szpital, szkoła średnia, handlowa i muzyczna, hala sportowa, basen, muzeum ludowe. Hotele i restauracje Keflavíku uchodzą za jedne z najlepszych w kraju.

Zaledwie 1 km od granic miasta, po przeciwnej stronie drogi nr 41, znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy (Keflavíkurflugvöllur). Zbudowany został przez Amerykanów, przed i po II Wojnie Światowej, a potem przekazany Islandczykom.

Niedaleko lotniska ma swoją siedzibę baza NATO, w której pracuje też wielu Islandczyków. Obecnie planuje się zamknąć bazę i w związku z tym setki ludzi traci pracę.

W 1987 r. oddano do użytku nowy terminal, Flugstöð Leifs Eiríkssonar. Przed budynkiem terminalu znajdują się rzeźby: "Þotuhreiður" (Gniazdo rakiety) Magnúsa Tómassona i "Regnboginn" (Tęcza) autorstwa Rúrí.