Heimaey
Mapa Heimaey

Od 1900 r. Heimaey jest jednym z ważniejszych rybackich miast. Heimaey, to jedyna miejscowość na wyspie o tej samej nazwie, należącej do archipelagu Vestmannaeyjar. Mieszka tam obecnie 4600 osób.

Na wyspie znajdują się 2 wulkany. Jeden z nich, Helgafell, "dał znać o sobie" 5 tysięcy lat temu. W 1973 r., podczas drametycznej w przebiegu i skutkach erupcji, powstał drugi - Eldfell. Nikt wówczas nie zginął, bo wszystkich w porę ewakuowano, ale zniszczenia na wyspie były ogromne. Większość mieszkańców powróciła potem na wyspę i odbudowała swoje miasto.

Na wyspie znajduje się replika X-wiecznego drewnianego kościoła, która jest podarunkiem Norwegii z okazji 1000-lecia przyjęcia przez Islandię chrześcijaństwa. Na Heimaey jest też muzeum, pokaźne akwarium (jedyne na Islandii), biblioteka, obiekty sportowe (w tym pole golfowe).


Errata:
Dzięki staraniom Pana Konrada Parasińskiego, dowiedzieliśmy się, że jednak w trakcie katastrofy w roku 1973, śmierć poniósł jeden mężczyzna, który zatruł się oparami wulkanicznymi, gdyż utknął w aptece, do której nieopatrznie próbował wejść.