Egilsstaðir
Mapa Egilsstaðir

Egilsstaðir jest położone w sercu wschodniej Islandii, w szerokiej dolinie Fljótsdalshérað. Razem z sąsiednią wioską, Fellabær, miasto stanowi komunikacyjne i usługowe centrum wschodniej części kraju. Żyje tam 2000 mieszkańców.

W Egilsstaðir i jego okolicach rozwinięty jest przemysł, turystyka i rolnictwo, działają przeróżne punkty usługowe, supermarkety, sklepy (m. in. z wyrobami rzemieślniczymi). Jest też duży wybór szkół: muzyczne, pielęgniarskie, podstawowe, średnie i college. W Egilsstaðir jest atrakcyjny, duży basen i inne nowoczesne obiekty sportowe, w tym pole golfowe. W zimie otwarte jest miejsce dla narciarzy w Stafdalur. W mieście kwitnie życie kulturalne. Jest klub teatralny, studio operowe, klub jazzowy, chór, muzeum.

Egilsstaðir, to doskonałe miejsce dla turystów. Stąd prowadzą szlaki turystyczne do wielu interesujących miejsc, można też wybrać się na wycieczkę krajoznawczą z przewodnikiem. Także baza noclegowa jest doskonała: wysokiej klasy hotel, domki letniskowe, zakwaterowanie na farmach, pokoje gościnne. Dużą atrakcją jest jezioro Lögurinn, którego wody, poprzez Lagarfljót wpadają do szerokiej zatoki Héraðsflój. Ponoć w jeziorze Lögurinn żyje potwór, siostra słynnego potwora z Loch Ness. W wielu rzekach w okolicy można łowić łososie i pstrągi.

Prócz dobrze rozwiniętego transportu autobusowego w Egilsstaðir znajduje się też lotnisko obsługujące loty krajowe i będące lotniskiem zastępczym dla lotów zagranicznych.