29.04.2006r.

Morgunblaðið

Sieć telefonii internetowej na szeroką skalę

Islandia będzie pierwszym krajem, w którym bezprzewodowy internet będzie masowo dostępny. Społeczeństwu zostanie on zaoferowany w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. To oznacza, że każdy będzie mógł wszędzie dzwonić za 3-6 koron za minutę, również za granicę. Na ostatnich targach CeBit w Hannoverze przedstawiono możliwość instalacji urządzeń w ciągu najbliższych 3 lat, a już w tej chwili Islandia i Azja zrobiły pierwszy krok w tym kierunku. Jón Eliasson, prezes NetAFX (Ísafjörður) twierdzi, że zarządzana przez niego firma będzie w stanie zaoferować na szeroką skalę bezprzewodową telefonię internetową już w czerwcu br.

Z wypowiedzi Jóna wynika, że bezprzewodowa telefonia internetowa połączy się z bezprzewodowym internetem, który na razie instalowany jest na obszarach o gęściejszej zabudowie. "Wkrótce zasięgiem obejmiemy 60% mieszkańców i będziemy szybko zmierzać do objęcia również pozostałych terenów. Z uwagi na dostępność istniejących już łączy, koszty umożliwienia podłączenia internetu na terenie całego kraju są niższe niż w koszty położenia światłowodów lub przewodów miedzianych, zachodzi jedynie potrzeba postawienia masztów przekaźnikowych" - mówi Jón.

Firma Jóna oferuje już usługi telefonii internetowej. Uważa on, że takie rozwiązanie obniży koszty usług telefonicznych o 80%. Wymagany osprzęt jest nieskomplikowany. Trzeba będzie jedynie zainstalować moduł odbiorczy, który zamieni stacjonarny telefon w telefon internetowy. Połączenia nie będą realizowane przewodową siecią telefoniczną, lecz przez moduł nadawczy IP po niskich cenach. Jón twierdzi, że wiele firm współpracuje już z Net AFX w zakresie użytkowania sieci telefonicznych, aby po zainstalowaniu telefonii internetowej zmniejszyć koszty telefonów GSM swoich pracowników.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved