20.02.2006r.

Bylgjan

Islandzcy mężczyźni starzeją się i tyją

Islandzcy mężczyźni tyją i starzeją się, podczas gdy kobiety lepiej radzą sobie z ciężarem ciała, a ich średnia wieku nie przyrasta tak szybko jak mężczyzn. Wzrost dobrobytu widoczny jest nie tylko w zróżnicowanych zarobkach ale również w kondycji zdrowotnej i fizycznej.

Od trzydziestu lat Islandzki Urząd Statystyczny (Hagstofa Íslands) zbiera dane porównawcze dotyczące stanu zdrowia, pozycji na rynku pracy oraz ogólnej sytuacji społeczeństwa według płci. W ciągu tych lat wiele się zmieniło w zakresie struktury wieku i obyczajowości. Społeczeństwo starzeje się. W 1975 roku, 45% kobiet było poniżej 20 roku życia, a dzisiaj jest ich tylko 29%, podobnie jest wśród mężczyzn. Ilość porodów przypadająca na kobietę zmniejszyła się z 2,6 do 2.

W dalszym ciągu średni wiek kobiet jest dłuższy od średniego wieku mężczyzn, jednakże dysproporcja ta zmniejsza się - średnia wieku mężczyzn przyrasta szybciej. Różnica pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn wynosi 3,5 roku a 30 lat temu wynosiła 5,9 lat. Mężczyźni "dodali" sobie ponad 8 lat długości życia, podczas gdy kobiety niewiele ponad 5 lat. Rodzące się dzisiaj dziewczęta mogą oczekiwać, że przeżyją 82 lata, a chłopcy 79 lat.

Społeczeństwo nie tylko starzeje się ale również tyje, w ostatnich latach wzrosła liczba osób z nadwagą. W ostatnich latach, udział kobiet z nadwagą wzrósł z 34% do 39%. W tej konkurencji zdecydowanie "wygrywają" mężczyźni -ilość mężczyzn z nadwagą przyrosła z 39% do 57% dzisiaj. Liczba kobiet z nadwagą wzrosła o 4% a mężczyzn o 6%.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved