20.02.2006r.

Morgunblaðið

Najpiękniejszy znaczek pocztowy Europy

Wydany 26 maja 2005 przez Íslandspóstur (Pocztę Islandzką) znaczek pocztowy otrzymał pierwszą nagrodę dla najpiękniejszego i najlepiej zaprojektowanego znaczka europejskiego roku 2005. Nagroda ta jest wręczana na zjeździe PostEurop - Europejskiego Stowarzyszenia Publicznych Operatorów Pocztowych.

Ostatni zjazd PostEurop odbył się w Portugalii w miejscowości Vilamoura i tam właśnie Ingimundur Sigurpálsson, dyrektor Íslandspóstur, odebrał przyznaną nagrodę.

Tematem islandzkiego znaczka jest ryba jako pożywienie, a wspólnym tematem znaczków zgłoszonych do konkursu miała być sztuka kulinarna. Zgłoszono 52 projekty ze wszystkich 43 operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop. Znaczek z Islandii cieszył się największym zainteresowaniem wśród delegatów, a wszystkim najbardziej podobał się element okrągły znaczka, wyglądający jak talerz. Znaczek o wartości 70 ISK został zaprojektowany przez Hany Hadaya z pracowni projektowej H2.

Jak podaje Íslandspóstur, prawie wszystkie europejskie poczty wydają co roku znaczki pocztowe o tematyce wskazanej przez PostEurop, co świadczy o współpracy krajów europejskich w zakresie obsługi pocztowej i wspomaga wzajemne poznanie historii i kultury krajów stowarzyszonych. Cechą wyróżniającą te znaczki jest napis EUROPA. W 2006 roku obchodzona będzie pięćdziesiąta rocznica pierwszych znaczków z serii EUROPA i z tej okazji Íslandspóstur wyda jubileuszowy bloczek znaczków.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved