12.01.2006r.

Vísir

Szansa na naprawę dzwonu w Landakirkja

Odtworzono już brzmienie dzwonu w Landakirkja na Vestmannaeyjar i istnieje szansa na jego naprawę. Niedawno dzwon, który liczy sobie ponad 260 lat, odmówił współpracy i wykryto w nim pęknięcie. Bez względu na to czy uda się naprawić stary dzwon, czy też zakupiony zostanie nowy, podjęta zostanie próba odtworzenia brzmienia starego dzwonu.

Na stronie informacyjnej Suðurland.is, proboszcz Landakirkja - Kristján Björnsson -oświadczył, że po rozejściu się informacji o awarii, kontaktował się z nim Ásgeir Long i twierdził, że dzwon będzie można naprawić. Ásgeir jest importerem dzwonów kościelnych i jest w kontakcie z producentami w Belgii, którzy są w stanie dokonać naprawy. Kristján twierdzi, że brzmienie dzwonu można znaleźć w dwóch miejscach - Państwowej Rozgłośni Radiowej (Ríkisútvarpið) oraz w Rozgłośni Radiowej Vestmannaeyja (Útvarp Vestmannaeyja) zarządzanej przez Bjarni Jónasson. Nagrania z brzmieniem dzwonu zostaną przesłane do kościoła na płytach.

Zepsuty dzwon kościelny pochodzi z 1743 roku, prawdopodobnie wykonawstwa niemieckiego lub duńskiego. Starszy dzwon, który wykonano w 1617 roku, jest w dalszym ciągu sprawny i będzie używany podczas naprawy zepsutego dzwonu.

"Nasz dzwon miał piękne brzmienie i będziemy starali się je odtworzyć bez względu na to, czy pochodzić będzie ze starego czy nowego dzwonu" powiedział Kristján, dodając, że prawdopodobnie gwarancja wykonawcy już straciła ważność.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved