12.12.2005r.

Vísir

Import 32.000 choinek na Islandię

Na czterdzieści tysięcy choinek potrzebnych w Islandii na święta Bożego Narodzenia, osiem tysięcy pochodzi z lasów islandzkich. Wśród pozostałych 32 tysięcy sprowadzanych drzewek prym wiedzie duńska jodła kaukaska. Dyrektor Lasów Państwowych - Þröstur Eysteinsson twierdzi, że drzewka świąteczne, jak inne towary, również podlegają trendom mody.

Duńczykom udało się umieścić swoją jodłę kaukaską na rynkach wszystkich krajów Europy i można ją uznać za najmodniejsze drzewko na naszym kontynencie. Panujące na Islandii warunki są dla jodły kaukaskiej nieodpowiednie, zatem nie może być tu uprawiana. Z islandzkich drzew największą popularnością cieszy się świerk pospolity i jak twierdzi Þröstur, około czterech tysięcy świerków ścinanych jest z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Świerk pospolity uważany jest na całym świecie za tradycyjną choinkę, ale niestety nie utrzymuje on igieł tak długo jak jodła kaukaska. Þröstur swój dom przystraja sosną wydmową, która według niego jest bardzo piękna i również długo utrzymuje igły. Wyrąb lasów rozpoczął się w pierwszej połowie listopada i utrzymywać się będzie do połowy grudnia.

W pierwszym okresie wyrąbywane są drzewa do stawiania na zewnątrz, jednakże ostatnio pracownicy Lasów Państwowych rozpoczęli wyrąb drzew przeznaczonych do wnętrz. Nadprodukcja drzewek w Danii w poprzednich latach spowodowała znaczne przerzedzenie wśród hodowców. Występujące braki u producentów powodują, że nie ma podaży takiej jak dotychczas. Stąd też wzrosła cena. Gisli Sigurðsson, dyrektor Garðheimur (Świat ogrodu), spodziewa się wzrostu cen choinek, jednakże nie jest jeszcze w stanie określić poziomu tego wzrostu.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved