10.10.2005r.

Vísir

Kopia młota dla Zgromadzenia ONZ

20 września, minister spraw zagranicznych Davíð Oddsson przekazał na ręce przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego NZ nowy młot. Młot ten został wystrugany przez artystkę Siggę z Grund w Villingaholtshreppur (Sigríður Kristjánsdóttir) i jest kopią młota, wykonanego przez rzeźbiarza Asmundura Sveinssona, który został przekazany Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 1952, z okazji otwarcia nowej siedziby, jako prezent od Narodu Islandzkiego.

Thor Thors, ówczesny ambasador Islandii, przekazał młot, zwany ku czci boga Thora "Młotem Thora" (Thorshamar). Na młocie wyryto po islandzku i łacinie napis: "Państwo prawem silne". O młocie świat usłyszał w październiku 1960 roku, kiedy to pękł w wyniku ataku złości ówczesnego przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Fredericka Bolanda, przedstawiciela Irlandii. Irlandczyk nawymyślał Nikicie Chruszczowowi, pierwszemu sekretarzowi KPZR, za zdjęcie buta i uderzanie nim o blat stołu w akcie protestu przeciw niewygodnym wystąpieniom.

Rok później Thor Thors przekazał od Narodu Islandzkiego na ręce przewodniczącego Zgromadzenia ONZ kolejny młot. Była to kopia młota wykonana przez rzeźbiarza i stolarza Guðmundura Benediktssona. Ostatnio okazało się, że młot zaginął, stąd władze islandzkie zleciły wykonanie kolejnego młota i ten właśnie został przekazany przez Davíða 20 września.

Chciałam zmierzyć się z młotem

Sigga z Grund, która od lat zajmuje się artystycznym struganiem, powiedziała w wywiadzie dla Morgunblaðið, że praca nad młotem była niezwykle interesująca. Otrzymała zadanie wykonania mocnego dzieła, zatem jako materiał wybrała drewno ze stuletniej gruszy. Wykonała młot dokładnie na wzór pierwowzoru, zmieniając jedynie jego podstawę.

Spytana czy młot wytrzyma mocne uderzenia przewodniczącego Zgromadzenia ONZ, odpowiedziała, że jest tego zupełnie pewna, chociaż miała ochotę sprawdzić rzucając nim o podłogę.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved