03.10.2005r.

RÚV

"Kuliste łajno" pozostanie "kulistym łajnem"

Kúluskítur Islandczycy mieszkający przy Mývatn mieli mieszane uczucia, kiedy zapowiedziano w wiadomościach, że wprowadza się nową nazwę dla glonu, który rośnie w Mývatn i zwany będzie odtąd "jeziornym pomponem". Tubylcy dotąd nazywali to zjawisko "kulistym łajnem" i są zdecydowani utrzymać tę nazwę.

"Jeziorny pompon" (isl. kúluskítur, łac. Cladophora aegagropila, pol. gałęzatka) jest wodorostem, który w zależności od warunków może przybierać 3 różne formy. Może rosnąc podobnie do mchu na kamieniu ale także tworzyć linki i wyglądać jak zielony puch. Ta forma nazywana jest przez mieszkańców Mývatn "zielonym glonem". Trzecia, najrzadziej występująca jest forma kulista, która może osiągnąć średnicę 12 centymetrów, czyli tyle co płyta kompaktowa. Tak duże kule zdarzają się jedynie jeszcze w jeziorze Akan w Japonii. W Mývatn tę formę można znaleźć w dwóch miejscach w Syðri-Flói (Południowej Zatoce), gdzie ostatnio pokrywały kilka hektarów dna jeziora.

Glony "kuliste łajno" doczekały się swojego święta, które obchodzone jest w Mývatnssveit każdej jesieni i również tego roku, w przedostatnim tygodniu września, bawiono się z tej okazji w świetnej atmosferze.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved