12.09.2005r.

Vísir

Doświadczalny lot kosmiczny Islandczyka

Ágúst Örn Einarsson, świeżo upieczony inżynier mechanik, jest pierwszym Islandczykiem, który miał możliwość wzięcia udziału w locie doświadczalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podróż odbyła się w celu wypróbowania w stanie nieważkości prototypu sztucznego satelity.

Kiedy 4 lata temu, podczas studiów na wydziale mechanicznym w Álaborg (Dania), Ágúst Örn Einarsson zaczął latać, nie spodziewał się, że doświadczy kosmicznej przygody. Planował ukończyć studia, a po nich zastanowić się co dalej.

Uniwersytet w Álaborg uczestniczy w międzynarodowym programie, który rozpoczął się 2 lata temu. Studenci projektują sztucznego satelitę na standardowej kwadratowej platformie. Wykonane przez studentów egzemplarze wkładane są do rakiet i wysyłane razem z innymi satelitami na orbity okołoziemskie. Ágúst twierdzi, że przy każdym zadaniu współpracuje około 60 studentów. Aby satelita mógł funkcjonować, wszystkie elementy muszą do siebie idealnie pasować. Ágúst Örn i jego koledzy odbyli próbny lot 31 razy i sprawdzali czy anteny satelity otwierają się. Sprawdzano również czy otworzą się baterie słoneczne a nigdy wcześniej nie umieszczono takiej ilości baterii na tak małym satelicie.

Wyniki lotu doświadczalnego były pozytywne, jak również samo odbycie lotu doświadczalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ágúst ze śmiechem powtarza, że rollercoaster nie sprawia mu już teraz żadnej przyjemności.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved