06.09.2005r.

Vísir / Morgunblaðið

Dostojne jubileusze: 108 i 100 urodziny

W sierpniu, dwie Islandki obchodziły swoje dostojne rocznice urodzin. Sólveig Pétursdóttir, była gospodyni w Svínafell w Öræfar, wyprawiła 20 sierpnia, w Domu Opieki Suðausturland (rejonu południowego-wschodu), gdzie zamieszkuje, 108 urodziny. Jest drugą najstarszą osobą na Islandii. Według opinii opiekunów, Sólveig cieszy się dobrym zdrowiem, chociaż wzrok i słuch odmawiają jej już posłuszeństwa.

Dzień później, swój jubileusz obchodziła Lára Þorsteinsdóttir z Geldingsá w Svalbarðsströnd, która skończyła 21 sierpnia 100 lat. Urodziła się w Klóni w Hrollleifsdal w 1905 roku, a jej rodzice Þorsteinn Kristjánsson i Guðný Einarsdóttir byli ostatnimi mieszkańcami na tamtej ziemi. Najdłużej, Lára mieszkała w Eyjafjordur, a przez ostanie lata przebywa w Domu Opieki Hlíð w Akureyri.

W wywiadzie dla Morgunblaðið, Lára powiedziała, że nie bardzo jej się podoba fakt, że osiągnęła już taki wiek, szczególnie z powodu nienajlepszego stanu zdrowia w ostatnich latach. Wzrok i słuch pogorszyły się jej znacznie, leży w łóżku, a porusza się na wózku. "Kiedy jedno mija, coś innego zajmuje miejsce" - mówi Lára. Znosi wszystko dzielnie, nie narzeka i bardzo dobrze ocenia opiekę w Hlíð. "Niczego nie żałuję, a tu, w Hlíð, spędziłam moje najlepsze dni. Kiedy byłam młodsza wydawało się, że mieszkanie w domu starców jest czymś okropnym. Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca, wszystko za człowieka robią. Nikt nie powinien się obawiać zamieszkania w domu starców" - dodaje Lára.

Kiedy Lára miała 1 roczek, jej rodzice opuścili gospodarstwo w Klóni i przenieśli się do Siglufjörður, a stamtąd do Kjarna w Eyjafjörður. Tam, rodzina zamieszkiwała do czasu wybudowania Melir, na południe od Akureyri. Rodzina przeniosła się stamtąd do Akureyri, gdzie był zatrudniony jej ojciec i brat - Aðalsteinn Sigfús. Lára poznała swojego męża - Árelíusa Halldórssona z Geldingsá, przeniosła się tam w 1926 roku, a rok później wyszła za niego za mąż. Mieli 7 dzieci, z czego żyjących jest 4. Lára mieszkała w Geldingsá przez okres 30 lat, czyli do czasu śmierci męża. Wtedy, w wieku niespełna 50 lat, przeprowadziła się do Akureyri, gdzie przez 5 lat pracowała w internacie Liceum Akureyri, a najdłużej przy produkcji parówek KEA. Przez jakiś czas mieszkała w budynku Paris na Hafnarstræti. Kiedy przeniosła się do domu starców, początkowo zamieszkała w Skjaldarvík, potem w Kjarnalund i w końcu w Hlíð. W Geldingsa, wraz z mężem, hodowali krowy i owce. Podobało jej się życie na wsi, choć ciężko było uprawiać ziemię. Wesołe usposobienie bardzo pomogło jej w życiu. "Jestem zwykłą kobietą z ludu ale zawsze lubiłam wiersze i bardzo dużo śpiewałam" - mówi jubilatka.

Lára wyprawiła swoją imprezę urodzinową w Hlíð, gdzie zaprosiła rodzinę i przyjaciół. Ma 19 wnuków, 45 prawnuków oraz 7 praprawnuków.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved