14.08.2005r.

Na co idą pieniądze z kolejnego podatku?

Wszyscy Islandczycy w wieku 16-70 lat zarabiający ponad osiemset tysięcy koron rocznie będą musieli oddać 5.378 koron do kasy funduszu wspierającego ludzi starszych. Doświadczenia z tego typu podatkami celowymi są różne a ponadto zastanawiające jest na co dokładnie przeznaczone są te pieniądze.

Liczba 5.738 ISK znajduje się na zestawieniach obciążeniowych prawie wszystkich obywateli Islandii. Urząd Skarbowy przekazuje co roku na fundusz osób starszych około ośmiuset milionów koron. Zgodnie z przepisami, pieniądze powinny być wydawane na budowę ośrodków pomocy, domów opieki dziennej oraz stowarzyszeń osób starszych jak również na przebudowy i remonty lokali wykorzystywanych do opieki nad osobami starszymi, utrzymania tych lokali, prowadzenie działalności w zakresie opieki nad osobami starszymi oraz inne działania zmierzające do rozwoju opieki nad osobami starszymi.

Ásta Ragnheiður Jóhannesdóttir, posłanka socjaldemokratycznej partii Przymierze (Samfylkingin ) stwierdza, że każdego roku odbywa się "walka" o przeznaczenie zgromadzonych środków, bowiem, mimo iż ustawa nakazuje wydatkowanie zgromadzonych środków na budowanie domów opieki i instytucji dla osób starszych, to często w Alþingi zmienia się cel przeznaczenia środków i kieruje dużą część na bieżącą działalność instytucji już istniejących.

W samym Reykjavíku kilkaset osób znajduje się na liście oczekujących na miejsce w domu opieki. Stąd wniosek, że istnieje duże zapotrzebowanie na budowę nowych tego typu obiektów. Rodzi się więc pytanie, czy jest potrzeba ustanawiania następnego podatku, którego najprawdopodobniej jedynie niewielka część wykorzystywana będzie zgodnie z jego przeznaczeniem.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved