30.06.2005r.

Vísir

Czy Golfstrom zatrzyma się w ciągu 200 lat?

Wyniki norwesko - amerykańskich badań wskazują na to, że w ciągu 200 lat ciepły prąd zatokowy - Golfstrom zatrzyma się i nastanie epoka lodowcowa. Przyczyną tego jest ciągłe ocieplanie się atmosfery.

Relację z tych badań opublikowano w szwedzkim dzienniku Dagens Nyheter, zaś szczegółowe wyniki i wnioski naukowcy opisali w zeszłym miesiącu w Science. Z badań wynika, że ocieplanie atmosfery jest przyczyną coraz słabszej cyrkulacji, a w rezultacie, spowoduje zatrzymanie się Golfstromu. Obecnie, wraz z ocieplaniem się klimatu, lodowce na półkuli północnej topią się szybciej niż kiedykolwiek. W ten sposób więcej świeżej wody oziębia morze i naruszana jest "siła napędowa" wymuszająca prąd. Ciepłe morze, mające mniejszą gęstość miesza się z zimnym, o większej gęstości. To ostatnie tonie i utrzymuje się cyrkulacja. Kiedy zimnej wody z lodowców będzie wystarczająco dużo, ciepłe wody nie zdołają dopłynąć daleko na północ i nie ocieplą tamtych rejonów.

Þór Jakobsson, meteorolog z Veðurstofa Íslands twierdzi, że ochładzanie klimatu będzie następowało przez 50-150 lat, po czym lód skuje całą Islandię i dosięgnie Skandynawii. Z biegiem czasu znów będzie następowało stopniowe ocieplenie.

Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved