28.05.2005r.

Co symbolizuje swastyka w centrum Rvk?

Flaga Eimskipa Czy wiecie, że symbol swastyki jest oryginalnym znakiem towarowym islandzkiego przedsiębiorstwa transportu morskiego Eimskip, założonego w 1914 roku? Symbol ten umieszczono na szczycie starego budynku Eimskipa na Tryggvagata w Reykjavíku.

Zdania na jego temat były zawsze podzielone. Swastyka na szczycie budynku Eimskipa Wielu ludzi było za pozostawieniem tego znaku na budynku, mówiąc, że jego oryginalne islandzkie znaczenie (młot Þóra) nie powinno być hańbione i skojarzane z nazizmem, więc nie ma się czego wstydzić, a wręcz szczycić. Inni byli przeciwni i twierdzili, że rzeczywiście oryginalne znaczenie symbolu nie powinno być kojarzone z czymś złym, ale fakt pozostaje faktem, że dla większości ludzi symbol ten przywołuje obrazy nacjonalistycznego rasizmu i ludobójstwa. W takiej sytuacji, pierwszeństwo powinno mieć uszanowanie ludzkiej wrażliwości i należy poświęcić historyczną dumę Islandczyków. Koniec końców symbol na budynku pozostał, a od czasu do czasu temat swastyki na budynku w Reykjavíku powraca i snute są różne domysły dlaczego on akurat się tam znajduje. My cieszymy się, że nasi Islandofile już wiedzą i nie będą błędnie interpretować tego faktu.

Budynek Eimskipa Przypomnijmy, że słowo swastyka oznacza "przynoszący szczęście". Wyraz pochodzi z sanskrytu. Swastyka jest obecnie uważana za symbol nazistowski, a jej publiczne przedstawianie jest zabronione w wielu krajach.

Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved