16.04.2005r.

Morgunblaðið

Lodowce topnieją szybciej niż myślano

Islandzkie lodowce cofają się tak szybko jak nigdy dotąd. Jeśli nie podjęte zostaną żadne działania, to morze dojdzie do jeziora Tjörnin w ciągu następnego tysiąca lat. Takie informacje przekazuje nam Oddur Sigurðsson, geolog z Orkustofnun (Państwowy Instytut Energii Naturalnej), który przeprowadzał badania dotyczące ocieplenia klimatu i topnienia lodowców na Islandii. W najnowszym raporcie Orkustofnun czytamy, że lodowce na wyspie nigdy nie topiły się z większą szybkością niż w 2003 roku. Co więcej, topnienie to nasiliło się znacznie z upływem czasu.

Orkustofnun co roku wykonuje pomiary topnienia lodowców. Zmiany klimatyczne na Islandii, które zaobserwowano w roku 2003 wskazują na ocieplenie. Oddur mówi, że stan lodowców jest najlepszą miarą ocieplenia klimatu. Lodowce są bardzo wrażliwe. Odczuwają znacznie zmiany temperatury i są dobrą miarą zmian w atmosferze. Klimat w ostatnich trzech latach był najcieplejszy odkąd wykonuje się tego typu pomiaru czyli od 1822 roku. Oddur twierdzi, że przyczyną tego są zmiany poziomu CO2 w atmosferze. "W ostatnim wieku ilość dwutlenku węgla bardzo zwrosła, a to niewątpliwie miało wpływ na ocieplenie ziemi. Wiadomym jest, że spaliny z fabryk i samochodów mają w tym względzie największe znaczenie. W ostatnim wieku klimat ocieplił się o 2 stopnie i nic nie wskazuje na to by ta tendencja miała się zmienić w następnych latach" - mówi Oddur. Całkowita powierzchnia wszystkich lodowców Islandii wynosi 11 tysięcy km² i zmniejsza się co roku o 0,2%, czyli o 20-30 km²!

Topniejące lodowce odsłoniły duże obszary ziemi. Tereny te, które znajdowały się pod lodem przez setki lat, są bardzo interesującym materiałem do badań dla naukowców. Oddur wspomniał przy okazji o Breiðamerkusandur i innych terenach, które przez wieki uważano za "zaginione".

Restauracja Iðnó przy Tjörnin Wraz z topnieniem lodowców, podwyższa się poziom wody w morzach - co roku o 3 - 3,5 mm, czyli w ciągu wieku o 30 centymetrów. Jeśli tak stan utrzyma się, to w ciągu tysiąclecia poziom morza podwyższy się o 3 metry i wiele lądów znajdzie się pod wodą. Poziom wody w zatoce Faxaflói podwyższa się tak, że port w Reykjavíku zostanie pochłonięty przez morze, które będzie wówczas sięgało aż do budynku restauracji Iðnó przy jeziorze Tjörnin w stolicy.

Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved