24.08.2004r.

Legenda przedstawiona na... kontenerze

Podczas naszej zeszłorocznej podróży na Islandię, w porcie w Ísafjörður zobaczyliśmy ciekawie pomalowany kontener. Nie dość, że wyglądał kolorowo i wesoło, to dodatkowo spełniał informacyjną funkcję o Zachodnich Fiordach.

Na trzech bokach kontenera przedstawiona została pewna legenda...

Islandia przypomina kształtem smoka. Zachodnie Fiordy odpowiadają jego głowie i płomieniom, buchającym z jego paszczy. Ta część Islandii powstała najwcześniej, 10-15 mln lat temu. Dla porównania - najmłodsze, duże obszary Wyspy, mają nawet mniej niż 11 tys. lat! Ale troszkę zboczyliśmy z tematu legendy :) A więc wracamy...

Smok był straszny, więc dwa olbrzymie trolle chciały odciąć mu głowę łopatami. Nie było łatwo... Powstawały przy tym oczywiście "odpadki", "odłamki", co tłumaczy występowanie w rejonie Zachodnich Fiordów licznych wysp (w zatoce Breiðarfjörður).

Nie było lekko... Tak ciężka praca zmęczyła trolle. Potrzebowali usiąść i odpocząć oraz ochłodzić nogi w wodzie. Gigantyczne zagłębienie w górze Kirkjubolsfjall zostało wygniecione przez trolla, kiedy na niej usiadł! Olbrzymy zamoczyły nogi w wodzie dzisiejszego portu Ísafjörður, którego dno jest szczególnie głębokie w miejscach, w których postawili swoje stopy.

Tyle legenda. Na czwartym boku kontenera przedstawione są dłonie pomalowane w barwy narodowe krajów, z których pochodzą mieszkańcy Ísafjörður. Widać ze zdjęcia, że w tym ok. 3 tysięcznym mieście żyje cała mieszanka różnych narodowości. Prócz Islandczyków są to m.in.: Polacy, Hiszpanie, Norwegowie, Finowie, Amerykanie, Niemcy, Belgowie, Holendrzy, Szwedzi, Tajlandczycy, Duńczycy, Marokańczycy i inni.

Czy to nie ciekawy pomysł wykorzystania zwykłego, zardzewiałego kontenera? :)Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum


Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved