14.04.2004r.

Morgunblaðið

Nauka j. islandzkiego popularna w Japonii

W kwietniu ubiegłego roku, po wieloletniej przerwie, Uniwersytet Waseda w Tokio, jedna z najwiekszych i prestiżowych szkół wyższych w Japonii (w sumie 60 tys. nauczycieli i studentow) rozpoczęła nauczanie języka islandzkiego.

Nauka islandzkiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na zajęcia z tego przedmiotu przyjęto tylko część zainteresowanych osób, gdyż miejsc było o wiele mniej niż chętnych. Uniwersytet musiał wstrzymać zapisy w pierwszych dniach roku szkolnego, ponieważ zapisał się już limit 75 osob, a nie było możliwości zwiększenia ilości kursów.

Na Uniwersytecie Waseda, w ciągu wielu lat, nauczano prawie wszystkich jezyków skandynawskich. Przed paroma laty zaprzestano jednak nauczania szwedzkiego, fińskiego i norweskiego z powodu braku chętnych. Popularny w Waseda był natomiast duński. W tej chwili jednak, więcej studentów jest już na kursach islandzkiego niż duńskiego. Prowadzący zajęcia z j. islandzkiego twierdzą, że Islandia pobudza wyobraźnię Japończyków i że młodzi ludzie są bardzo ciekawi tego kraju.

Z innych islandzkich akcentów w Japonii wymienić należy książkę prof. Gunnara Karlssona o historii Islandii, która niedawno pojawiła się w japońskich księgarniach oraz zawarty kontrakt o współpracy między Uniwersytetem Waseda i Háskóli Íslands.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forum


Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved