30.03.2004r.

Morgunblaðið

Vínarterta - smaczna i tajemnicza

Niedawno na naszym Forum dość intensywnie zajmowaliśmy się jednym z islandzkich słodkich przysmaków, wyśmienitym ciastem - vínartertą. Chcielibyśmy spełnić obietnicę i podać ciekawostki związane z tym ciastem.

Vínarterta, to ponoć jedyne słowo, które znają Kanadyjczycy i Amerykanie z islandzkimi korzeniami. A to dlatego, że kiedy Islandczycy emigrowali do Ameryki pod koniec XIX i na początku XX w., to ciasto to przeżywało swój renesans i było najpopularniejsze na Islandii. Siłą rzeczy, emigranci zabrali ze sobą, za ocean, przepisy na vínartertę.

Ciekawe też jest pochodzenie słowa vínarterta. Jego nazwa jest nieco zwodnicza, gdyż najprosztsze pomysły na jego wyjaśnienie zawodzą. Nazwa ta nie ma nic wspólnego z 'winem' (vín), ani z 'przyjaciółmi' (vinir), jak wielu ludziom się wydaje. Znaczy ono dosłownie... 'ciasto wiedeńskie'. Ciasto to przybyło na Islandię z Danii, ale prawdopodobnie pochodzi z Wiednia. Praktycznie identyczny przepis, jak na vínartertę, można znaleźć w niemieckich książkach kucharskich z późnych lat XIX w. Tam, ciasto to nazywa się 'Wiener Torte'.

Jeśli ktoś jeszcze nie próbował vínarterty, może ją sobie w każdej chwili upiec. Przepis czeka na chętnych.Wiecej ciekawostek

Skomentuj tę wiadomość na forumCopyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved