26.01.2004r.

Niebezpieczeństwo nowej erupcji wulkanicznej


W ostatnich sześciu miesiącach wzrosła aktywność sejsmiczna na lodowcu Mýrdalsjökull. Islandzcy naukowcy analizują z uwagą zachowanie się lodowca i jego okolic i ostrzegają, że w niedługim czasie możliwa jest podlodowcowa erupcja wulkaniczna. Zespół zarządzania kryzysowego w miasteczku Vík na południu Islandii, przygotowuje plan na wypadek katastrofy i ogłosił dla miasta 2 stopień zagrożenia.

Mýrdalsjökull jest czwartym co do wielkosci lodowcem islandzkim i miejscem, gdzie znajduje się jeden z najaktywniejszych wulkanów Islandii - Katla, wybuchający średnio 2 razy w ciągu wieku. Centrum wulkanu położone jest na wschodnim brzegu wschodniej strefy wulkanicznej Islandii. Wulkan osiąga wysokość 1512 m i jest częściowo pokryty przez 200-700 metrową pokrywę lodową, która wypełnia kalderę oraz zakrywa kominy erupcyjne.

Podczas podlodowcowej erupcji lawa rozpuszcza lód znajdujący się nad nią, co prowadzi do powstania gigantycznej ilości gorącej wody i w rezultacie powodzi. Musiałaby wystąpić naprawdę ekstremalnie silna erupcja aby lawa przebiła się przez lód. Grubość niektórych lodowców można porównać z wysokością drapacza chmur!

Erupcje Katli zdarzają się co 50 - 60 lat i powodują ogromne powodzie, kiedy lodowiec się rozpuszcza. Ostatni wybuch Katli zdarzył się w 1918 roku.
Wiecej ciekawostek

Skomentuj te wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved