08.01.2004r.

O wielorybie, który chciał zostać śledziem


Nocą, z 6 na 7 stycznia statek rybacki Ásgrímur Halldórsson SF wyruszył jak zwykle na połów śledzi. Płynął przez wody Hornafjörður, gdy nagle pod sieci wpłynął wieloryb.

Kapitan statku, Guðmundur Sveinbjörnsson, opowiadał później o tej przygodzie z olbrzymem, że nigdy przedtem nie znalazł w swoich sieciach na śledzie tak dużego okazu. Wieloryb zaplątał się w sieć, ale swoim impetem łatwo ją rozerwał i odpłynął. Z powodu wyrwanej dziury, rybacy stracili zaledwie... 60 ton swojego śledziowego łupu. Załoga Ásgrímura z zazdrością patrzyła na inne kutry, które rano, po nocnych połowach zbierały się w porcie. Zazwyczaj statki przywożą z jednego rejsu od 350 - 800 ton śledzi. Załoga Ásgrímura dowiozła zaledwie 180 ton.

A jednak jest jakaś jedność wśród stworzeń morskich. Nasza teoria jest taka, że wieloryb chciał po prostu uratować słabszych kolegów od niechybnej śmierci i rozerwał sieci. Nikt nie chciałby chyba skończyć jako rolmops. Wieloryb chciał doświadczyć też, co jest po tamtej stonie sieci...


Wiecej ciekawostek

Skomentuj te wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved