10.12.2003r.

Jól od czasów zasiedlenia Islandii


W czasach przedchrześcijańskich Islandczycy obchodzili święto zimowego przesilenia dnia z nocą (najkrótszego dnia w roku). Te obchody były nazywane "jól" (odpowiednik angielskiego: "Yule"). Święto to nie miało żadnego znaczenia religijnego. Było raczej czczeniem światła i celebrowaniem przeżywania najciemniejszych miesięcy w roku.

Po przyjęciu Chrześcijaństwa (1000 r.) przekształcono to święto dopasowując go do nowej religii i dziś jól ozancza na Islandii Boże Narodzenie.

W dawnych czasach nie było zwyczaju dawania ani otrzymywania prezentów z okazji Bożego Narodzenia. Farmerzy dawali swoim pracownikom nowe ubrania i buty ale było to traktowane bardziej jako świąteczna premia niż prezent. W każdym domu robiono świece na Boże Narodzenie i każda osoba w rodzinie dostawała jedną z nich. Z okazji świąt ludzie zwykle dostawali extra-porcje jedzenia. Ci, którzy byli zbyt biedni by pozwolić sobie na zabicie jagnięcia na święta, jedli pardwy. Ponadto na święta przygotowywano gęstą owsiankę z rodzynkami i laufabraud - cienkie udekorowane ciasto z pszenicznej mąki. Do świątecznych zwyczajów należało też robienie generalnych porządków w domach, kąpiel i pranie ubrań.

Świątecznego dekorowania nie praktykowano na Islandii aż do późnych lat XIX wieku, kiedy zaczęto przyozdabiać pokolorowanym papierem patyki. Pierwsza islandzka choinka była szkieletem drzewa przyozdobionym wrzosami i gałązkami (patrz: zdj. obok), w zastępstwie zielonego drzewka, które w tamtych czasach nie rosły na Islandii. Zwyczaj dekorowania domów stał się dopiero popularny około 1940 r. i prawdopodobnie przyszedł z USA wraz z amerykańską armią podczas II Wojny Światowej.


Wiecej ciekawostek

Skomentuj te wiadomość na forum




Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved