Tajemnicze Morze Islandzkie

Czy na lekcji geografii naczyciel wspominał o Morzu Islandzkim? Czy w popularnych atlasach znajdziecie takie morze? Raczej nie. Czy więc ono istnieje? Odpowiedź jest trudna, ale poszukajmy...Logo IHO

Mimo, że brak jest na mapach i atlasach dostępnych u nas, morze takie można znaleźć w źródłach islandzkich oraz w nowszych wydawnictwach hydrograficznych. Zajrzeliśmy więc do zasobów Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) z siedzibą w Monaco oraz do źródeł CIA i oto co znaleźliśmy:

Morze Islandzkie (Íslandshaf, Iceland Sea)
kod wg. IHO: 9.8 (IHO 23-4th, 1986) - morze należące do basenu Oceanu Arktycznego leżące w trójkącie(!) pomiędzy wyspą Jan Meyen a północnymi brzegami Islandii, od wschodu styka się z Morzem Norweskim a zachodu z Cieśniną Duńską a od północy z Morzem Grenlandzkim.

Niektórzy błędnie zaliczają Morze Islandzkie do regionu północnego Atlantyku. Zobacz mapę półkuli północnej z przybliżonymi granicami Morza Islandzkiego.

Mamy też mały konkurs dla czytelników: jakie jeszcze utwory, regiony i miejsca noszą epitet "islandzki/a"? Dla najbardziej dociekliwych nagrody - a najciekawsze "znaleziska" opublikujemy na stronach ICELAND.PL. Czy istnieje rzeka, góra, cieśnina, równina, dolina ISLANDZKA? Sprawdź, zabaw się z nami w detektywa. Wszelkie wątpliwości będziemy rozwiązywać wraz ze specjalistami.


Wiecej ciekawostek

Skomentuj te wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved