24.02.2006r.

Pozory mogą mylić... Islandia bez medalu


Są takie rzeczy, które na pozór wydają się być oczywiste... Ale nagle wpada człowiekowi w ręce księga rekordów olimpijskich i spogląda w rubrykach na Islandię, która już z samej nazwy wydaje się być krajem idealnym dla sportowców uprawiających sporty zimowe. Trudno się nie zdziwić, gdy się wyczyta, że Islandia w całej historii olimpiad nigdy nie zdobyła choćby jednego medalu. Podobnie jak taka chociażby... Jamajka.

Wszystko wskazuje na to, że Islandczycy nie odwrócą tego trendu we Włoszech. Dagný Linda Kristjánsdóttir, narciarka alpejska, weszła wprawdzie do próbnego etapu slalomu gigant kobiet, a Sindri Már Pálsson i jego trzech kolegów do slalomu mężczyzn, jednak ich wcześniejsze wyniki trudno byłoby określić inaczej, niż "nienajlepsze"... Za największy sukces można uznać 23 miejsce Dagný Lindy w zjeździe i super gigancie kobiet. Jeśli chodzi o mężczyzn, to więcej z nich ma na koncie oznaczenia "DNF" ("did not finish"), niż jakiekolwiek zdobyte miejsca, choćby te najdalsze. Największy męski islandzki sukces w Turynie to 48 pozycja Sindriego.

Jak widać sama "zimnobrzmiąca" nazwa "Islandia" naprawdę nie oddaje warunków pogodowych. W ciągu ostatnich dni (i przez najbliższe ma być podobnie) temperatura ciągle utrzymuje się powyżej zera. Śniegu nie ma, lodu też nie...

Sindri Már Pálsson powiedział w jednym z wywiadów: "Kiedy byłem dzieckiem to śnieg był niemal cały czas. Teraz utrzymuje się co najwyżej ze dwa miesiące". Narciarz dodaje, że to wina globalnego ocieplenia.

Tak więc to co się może wydawać dla niektórych oczywiste, okazuje się być czasem całkowcie odmienne od rzeczywistości. Na teoretycznie zimnej wyspie pod kołem podbiegunowym nie ma śniegu i jest coraz cieplej... Właściwie to trudno się dziwić, że islandzkim sportowcom w tych warunkach trudno jest się przygotować do zawodów i zdobywać potem medale...

Coraz bliżej już do letniej olimpiady w Pekinie. Może tam się bardziej poszczęści Islandczykom?Wiecej artykułów

Skomentuj tę wiadomość na forum

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved