26.09.2005r.

Skarbnice wiedzy - biblioteki Reykjavíku


Islandzka Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka (Landsbókasafn Íslands - Háskólabókasafn) powstała w 1994 roku, z połączenia dwóch starszych bibliotek: Islandzka Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka Islandzkiej Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Uniwersytetu Islandzkiego. Ta połączona instytucja została umieszczona w nowym budynku o powierzchni 13 tys. m², z 700 miejscami dla czytelników. Biblioteka posiada w swoich zbiorach 900 tys. woluminów, w tym egzemplarze niemal wszystkich książek, które zostały opublikowane na Islandii. Jednak ciągle większość książek stanowią prace autorów zagranicznych. Na pierwszym, drugim i trzecim piętrze budynku czytelnicy mają swobodny dostęp do książek, z których większość można wypożyczać. Na parterze znajduje się czytelnia Działu Manuskryptów.

Biblioteka przechowuje bezcenne dzieła islandzkiej literatury, zarówno w postaci manuskryptów, jak i wersji drukowanych. Znajduje się tam ponad 15 tys. rękopisów, a wśród nich - średniowieczne księgi czarnoksięskie oraz manuskrypt na papierze welinowym dzieła "Heimskringla" autorstwa Snorri'ego Sturlusona. Biblioteka stworzyła 14 kolekcji specjalnych. Jedna z nich dedykowana jest islandzkiemu laureatowi Nagrody Nobla - Halldórowi Laxnessowi, a inne, to np.: zbiór publikacji dotyczących szachów, dzieł o historii medycyny, kolekcja Biblii w ponad 1200 językach oraz zbiór islandzkich map i kartografii ogólnej. Specjalną część zbiorów stanowi kolekcja zatytułowana: "Historia Islandzkich Kobiet".

Część śreniowiecznych dzieł literackich została zeskanowana i w postaci elektronicznej dostępna jest on-line przez internet. Zdjęcia historycznych map Islandii (sprzed 1900 roku) również można znaleźć na stronach biblioteki, wraz z opisami w języku islandzkim i angielskim.

Islandia podpisała kontrakty z wieloma międzynarodowymi dostawcami baz danych i czasopism elektronicznych. Są one udostępniane wszystkim mieszkańcom Islandii. Używając komputera podłączonego do sieci przez jednego z 8 islandzkich dostawców internetowych, można mieć dostęp do baz przez portal www.hvar.is.

Biblioteka oferuje swym gościom wysoką jakość usług, łącznie z dostępem do stanowisk komputerowych, podłączonych do internetu. Wnętrza biblioteki są ozdobione pracami islandzkich artystów. Zwykle w bibliotece mają miejsca wystawy dotyczące kultury i historii, które dostępne są dla zwiedzających przez cały rok. W budynku mieści się też kafeteria "Mímisbrunur".

Islandzka Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka znajduje się przy ulicy Arngrimsgata 3. Aktualne godziny otwarcia biblioteki należy sprawdzać na stronie: www.bok.hi.is.


Prócz Biblioteki Narodowej, w Reykjavíku działa Biblioteka Miejska (Borgarbókasafn Reykjavíkur). Islandzka Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka Została ona ustanowiona w 1919 roku, a oddana do użytku - 19 kwietnia 1923 r. Do obecnej siedziby przy Tryggvagata 15, bibliotekę główną przeniesiono 18 sierpnia 2000 r. Budynek, w którym mieści się biblioteka, znajduje się obok Muzeum Sztuki. Jest on także siedzibą Archiwów Reykjavíku i Muzeum Fotografii. Biblioteka zajmuje 2900 m² powierzchni, a 975 m² dzieli z innymi instytucjami, przeznaczając te pomieszczenia na seminaria, wystawy i spotkania.

W tej chwili Biblioteka Miejska posiada ok. 120 tys. woluminów - książek praktycznie wszystkich opublikowanych w j. islandzkim oraz dobry wybór książek w językach obcych. Wypożyczać także można czasopisma, kasety video, książki audio, kursy językowe i płyty CD. W kafeterii na pierwszym piętrze dostępne są czasopisma zagraniczne.

Biblioteka Miejska ma 6 filii: Arsafn, Foldasafn, Gerðuberg, Kringlan, Sólheimar i Sel. Ponadto obsługuje ona 40 punktów zdawczo - odbiorczych (tzw. ruchomy serwis biblioteczny) na terenie Reykjavíku.

W gestii Biblioteki Miejskiej, latem 2005 roku, było również prowadzenie wycieczek po stolicy, które odbywały się w każdy piątek. Taki godzinny spacer ze specjalistami od literatury, umożliwiał turystom poznanie najciekawszych miejsc w Reykjavíku, związanych z islandzką literaturą. Pozostaje nam mieć nadzieję, że w następnych latach biblioteka podtrzyma tradycję i będzie organizowała podobne wycieczki.

Biblioteka Miejska w Reykjavíku Biblioteka Miejska w Reykjavíku Biblioteka Miejska w Reykjavíku Biblioteka Miejska w Reykjavíku Biblioteka Miejska w Reykjavíku




Wiecej artykułów

Skomentuj tę wiadomość na forum





Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved