27.07.2005r.

Islandzki biznes - co, gdzie i za ile...

Islandia oprócz wspaniałej przyrody, czystej energii, samochodów na wielkich kołach i olbrzymiej ilości ryb to również miejsce gdzie robi się poważne interesy. I nawet jeśli dotąd na widok typowego Islandczyka raczej nie przychodziło Wam do głowy, że to może być rekin biznesu, to może się okazać, że trafiliście na człowieka, z którym można ubić doskonały interes.


KRÓTKI KURS BIZNESOWEJ ETYKIETY

Kiedy spotkanie ma charakter oficjalny najlepszym sposobem powitania będzie klasyczny uścisk dłoni. Od ludzi biznesu oczekuje się, że będą ubierać się elegancko, jednak strój codzienny również jest dopuszczalny na mniej zobowiązujące okazje.

Jeżeli spotkanie biznesowe ma się odbyć na przełomie maja i sierpnia, to należy umówić się na bardzo konkretny termin, bowiem islandzcy biznesmeni lubią w tym czasie częściej niż zwykle wyjeżdzać w sprawach służbowych, zwłaszcza w ciepłe rejony świata. Lipiec jest miesiącem urlopowym i większość biur jest zamykanych, często nawet aż na trzy tygodnie. Normalnie biura czynne są między 9:00 a 17:00, choć niektóre w lecie kończą pracę już o 16:00. Warto to dokładnie wcześniej sprawdzić.

Na szczęście dla biznesmenów spoza Islandii, większość Islandczyków dobrze mówi po angielsku, choć nadal najczęściej drugim językiem wyspiarzy jest duński. Jednak należy się psychicznie przygotować na to, że Islandczycy wydają się być mocno zdystansowani do świata (szczególnie w piątkowe i sobotnie noce) choć jednocześnie bywają wyjątkowo bezpośredni. Nie należy się dziwić, że nawet w sprawach biznesowych możemy zostać zaproszeni do domu naszego rozmówcy. Nie wypada wtedy przychodzić z pustymi rękoma. Prezent dla gospodarza jest mile widziany - butelka zagranicznego wina zawsze się sprawdzi. Pamiętajmy też o dokładnym zapisaniu adresu, pod który się mamy udać, bo ze względu na nietypowe dla reszty świata nazewnictwo Islandczyków, nie należy liczyć, że uda się łatwo znaleźć adres w książce telefonicznej.


W CO MOŻNA INWESTOWAĆ I CO JEST ZALETĄ ISLANDII

energia
Elektrownia geotermalna Krafla na obszarze aktywnym koło Mývatn Islandia jest jedynym krajem zachodniej Europy, który nadal ma wielkie zasoby taniej, czystej energii ze źródeł wodnych i geotermalnych. Wprawdzie zużycie elektryczności jest na Islandii jedno z największych na świecie, w przeliczeniu na obywatela, to nadal jednak tylko niewielka część potencjału energetycznego jest wykorzystywana. Islandczycy są światowymi liderami w wykorzystywaniu energii geotermalnej dla celów prywatnych i użytkowych. 86% społeczeństwa korzysta z ogrzewania wykorzystując właśnie energię ze źródeł geotermalnych. Koszty takiego ogrzewania są ponad 50% niższe, niż gdyby korzystano z energii olejowej bądź elektrycznej. Dzięki temu też Islandia nadal może poszczycić się jednym z najczystszych środowisk w Europie i na świecie.

Stosunkowo niskie ceny energii mogą być niezwykle atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Zarówno energia z elektrowni wodnych jak i ze źródeł geotermalnych jest nieszkodliwa dla środowiska. Nie wydziela się przy jej wykorzystaniu szkodliwych substancji i wyeliminowane jest ryzyko poważnych nieszczęść, do jakich mogłoby dojść w przypadku np. elektrowni atomowych.

wzornictwo
Rzeźba Suncraft w Reykjavíku Islandzkie wzornictwo zyskało sobie reputację nowoczesnego i bardzo odważnego. Śmiałe i nowoczesne wzornictwo w modzie, projektowaniu mebli, architekturze, a ostatnio nawet wśród projektantów obuwia, skupiło na sobie uwagę specjalistów z całego świata. Wielu miejscowych projektantów często korzysta z inspiracji, jakie niesie charakterystyczna islandzka przyroda. Można to zauważyć zarówno w kształtach jak i kolorystce. Dotyczy to również architektury, gdzie motywy związane z islandzką przyrodą można spotkać już u wczesnych twórców.

rolnictwo
Banany hodowane w szklarniach w Hveragerði Islandia jest krajem, który wytwarza żywność bardzo różnego rodzaju. Ziemia w wielu miejscach jest nienaruszona przez ludzką cywilizację i poziom zanieczyszczeń dzięki temu jest bardzo niski. Na Islandii są więc wyjątkowo dobre warunki do produkowania czystej ekologicznie żywności. Wielu byłoby zdziwionych widząc, jak dużo warzyw i owoców się tutaj hoduje. Warto choćby wspomnieć, że Islandia jest liczącym się producentem bananów. Islandzcy farmerzy wykorzystują nowoczesne technologie, dbając o zachowanie wszelkich norm kontrolnych.

sektor informatyczny
Nowoczesne technologie to najszybciej rozwijający się sektor islandzkiej gospodarki. Ma to związek przede wszystkim z wysokim poziomem wykształcenia islandzkich specjalistów oraz znanym na świecie otwarciem na wszystko co nowe oraz wrodzoną kreatywności Islandczyków. Dzięki temu islandzcy informatycy liczą się w takich dziedzinach, jak systemy zarządzania danymi, systemy operacyjne, technologie łączności, sieci bezprzewodowe, rozwiązania internetowe, tworzenie gier komputerowych, tworzenie oprogramowania komputerowego wykorzystywanego w medycynie i przemyśle itp.

turystyka
Blue Lagoon Z regularnie rosnącą liczbą zagranicznych turystów w ciągu ostatnich lat, Islandia doszła do poziomu, kiedy to liczba osób odwiedzających wyspę jest wyższa niż liczba osób ją zamieszkujących. Turystyka stała się drugim, po rybołówstwie, źródłem wpływów do budżetu. W ciągu ostatniego czasu Islandia stała się również celem zainteresowania wielu zagranicznych mediów, tak dużym, jak nigdy dotychczas. Wydarzenia takie jak wybuch wulkanu, światowej sławy piosenkarka Björk, największy w Europie lodowiec, znane na całym świecie uzdrowisko Błękitna Laguna, czy słynne sceny samochodowego pościgu w wykonaniu agenta 007 Jamesa Bonda, sprawiają, że coraz więcej ludzi interesuje się Islandią i wybiera ją jako miejsce urlopów. Specjaliści od rynku turystycznego zauważyli nawet, że sam Reykjavík stał się modnym miejscem wypadowym na weekendy. Islandzka stolica znana jest na świecie jako miejsce doskonałych imprez, których nie powstydziłyby się kultowe londyńskie kluby.

rybołówstwo
Rybak z Ólafsvík Islandia jest rzecz jasna zdominowana przez rybołówstwo. Wystarczy przejść się pierwszego dnia pobytu po jakiejkolwiek miejscowości, by zobaczyć jak bardzo wszystko tutaj zależy od ryby. Rocznie łowi się ich około półtora miliona ton. Rybołóstwo jest więc pewną inwestycją, bo wiadomo, że Islandczycy się z niego nie wycofają. Trzeba jednakże pamiętać, że Islandczycy są bardzo przywiązani do swoich ryb, kutrów, rybaków i wszystkiego z rybami związanego. Zanim przyjdzie nam więc do głowy pomysł zbytniej ekspansji, warto sobie przypomnieć o wojnie dorszowej, którą Islandia prowadziła z Wielką Brytanią, ku zaskoczeniu tej ostatniej. Nikt jednak nie jest w stanie zakwestionować, że dzięki surowemu klimatowi i tradycjom rybołówczym, Islandczycy dysponują wiedzą i technologiami związanymi z przemysłem rybnym, które są nieporównywalne do niczyich innych na świecie.

rynek finansowy i przemysłowy
Rynek usług finansowych znacznie się zmienił w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Między innymi dzięki takim posunięciom jak prywatyzacje banków czy uruchomienie islandzkiej giełdy.

ISK Oprócz tego, że można zarabiać na tym co wyspie dała sama natura, to Islandia może się pochwalić również wysoko rozwiniętym przemysłem. Dzięki produkcji i sprzedaży takich materiałów jak aluminium, żelazokrzem, cement itp., Islandia wyrasta na liczącego się gracza w światowym przemyśle. Dodatkowo dochodzą do tego wysoko wyspecjalizowane firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami jak np. spółka deCODE genetics, założona przez byłego profesora Harvardu Káriego Stefánssona. Spółka jest już znana na całym świecie i szanowana zarówno w kręgach naukowych jak i biznesowych. Kilka dni temu świętowała piątą rocznicę swojego notowania na giełdzie Nasdaq. Nie można też rzecz jasna zapomnieć o największym islandzkim gigancie - Baugur Group. Spółka, oprócz faktu posiadania olbrzymiej części islandzkich firm, atakuje rynki zagraniczne - zwłaszcza w państwach skandynawskich i w Wielkiej Brytanii. Koniecznie trzeba też wspomnieć, że w tym roku na listę stu najbogatszych ludzi świata trafił Islandczyk Björgólfur Thor Björgólfsson, z majątkiem wartym około 1,5 miliarda USD. Myliłby się więc ktoś, kto by sobie pomyślał, że Islandia to kraj, gdzie biznes to tylko stary kuter, kilka wędek i rybak z fajką przyodziany w sweter z tradycjnej islandzkiej wełny. A i tu trzeba uważać, bo niepozorny rybak z fajką może okazać się właścicielem kilkuset kutrów z paroma tysiącami wędek...


Na Islandii warto inwestować. Bez trudu możemy tam znaleźć doskonale wykształconych specjalistów, bardzo niskie koszty energii, stabilną gospodarkę i w miarę przewidywalnych polityków. Osoby, które chciałyby się związać biznesowo z Islandią powinny zasięgnąć informacji w takich instytucjach jak:






Skomentuj ten artykuł na forum





Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved