26.07.2005r.

Vísir

Wody Eyjabakkar pracują dla Kárahnjúkar

Snæfell U podnóża góry Snælfell, pod Vatnajökullem, pracują dziesiątki ludzi przy budowie elektrowni w Eyjabakkar. Jökulsá í Fljótsdal będzie regulowana, aby obsługiwać elektrownię w Kárahnjúkar.Jökulsá í Fljótsdal Otrzymujemy regularne informacje o budowie tamy przy Kárahnjúkar, gdzie obecnie regulowana jest Jökulsá á Dal. Tu ma swój początek 40 km tunel, którym pompowana będzie woda do przepompowni w Valþjófsstaður í Fljótsdal. Ale w wyniku regulacji innej dużej rzeki - Jökulsá í Fljótsdal, woda będzie pozyskiwana z różnych miejsc. Będzie to możliwe dzięki tamie przy Eyjabakkar, a stamtąd tunelem o długości 13 km.

Pierwotnie planowano zatopienie Eyjabakkar i utworzenie dużego sztucznego zbiornika ale zamiar ten spotkał się ze sprzeciwem stowarzyszenia ochrony przyrody. Jökulsá í Fljótsdal Plany porzucono, kiedy pięć lat temu zagraniczni uczestnicy porozumienia postanowili powiększyć hutę aluminium, a co za tym idzie, zwiększyć zapotrzebowanie na energię. Nigdy natomiast nie zamierzano zrezygnować z wykorzystywania wody z Eyjabakkar. Wykonany zostanie mały zbiornik. Tama o długości 620 m i wysokości 37 m wtłoczy do tunelu zasoby wodne z wodospadów znajdujących się na obszarze pomiędzy Eyjabakka í Fljótsdal. Firma Arnafell zatrudnia obecnie już 70 osób, które kopią pierwszy odcinek tunelu.

Þorbjörn Haraldsson, szef bezpieczeństwa w firmie Arnafell, powiedział, że roboty drogowe i budowlane rozpoczęto w sierpniu zeszłego roku. Prace kontynuowano przez okres zimowy. Zima nie była ciężka, ale wiatry dawały się we znaki.

Renifery w okolicy Snæfell Jest to największe przedsięwzięcie firmy Arnafell, na kwotę około miliarda koron. Istota przedsięwzięcia polega na wykopaniu 3,5 km tunelu i połączeniu z tunelem, który drążony jest od drugiej strony. Pod Vatnajökullem, na wysokości 600 m n.p.m. pracuje załoga w pięknej okolicy u podnóża Snæfell, gdzie przebiegają trasy reniferów. Þorbjörn uważa, że praca w tej przepięknej okolicy jest wyjątkową przyjemnością i pozostawi niezapomniane wrażenia.
Skomentuj ten artykuł na forum

Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved